اخبار روز اجتماعی، سیاسی و فرهنگی دارالصفاء خوی و اخبار ایران و جهان و اخبار فناوری اطلاعات
 
آخرین مطالب
 
پیوندهای روزانه
احمدعلی اسدپور به عنوان معاون سیاسی و امنیتی فرماندار خوی معرفی شد
احمدعلی اسدپور به عنوان معاون سیاسی و امنیتی فرماندار خوی معرفی شد
احمدعلی اسدپور به عنوان معاون سیاسی و امنیتی فرماندار خوی معرفی شد


به گزارش خوی نیوز به نقل از سایت فرمانداری خوی، طی جلسه ای با حضور فرماندار شهرستان خوی و کارکنان فرمانداری ، مراسم تودیع و معارفه معاون سیاسی و امنیتی فرماندار برگزار گردید .

دکتر سیوانی فرماندار شهرستان خوی در این جلسه با تقدیر و تشکر از زحمات چند ساله آقای شرفخانی معاون قبلی سیاسی و امنیتی و آرزوی توفیق و موفقیت برای آقای اسدپور معاون جدید اظهار داشت : فرماندار بدون معاونان و همکاران فرمانداری بی معنی است و از همکاران تقاضا دارم فرمانداری را یک مجموعه واحد و یکدست ببینند و در این صورت است که می توان کارها را با قدرت و جدیت پیش برد .

وی با اشاره به لزوم منشأ خیر و برکت بودن مسئولیت تصریح کرد : ما مسئولین باید ابزاری باشیم تا در مدت مسئولیت خودمان موجب خیر و برکت شویم .

شرفخانی معاون قبلی سیاسی و اجتماعی نیز در این جلسه ضمن آرزوی توفیق برای معاون جدید اظهار داشت : موضوع تغییر و تحول در دستگاهها موضوعی طبیعی است و این مسئولیت ها امری دنیوی می باشد و وقتی ارزشمند است که در راه خدا باشد . خدمتگزاری بدون پاکیزگی روح ممکن نیست و خدا را شاکرم که جزء کسب رضایت خداوند اندیشه ای نکرده ام .

وی با بیان اینکه وظیفه اصلی فرمانداری در درجه اول برگزاری انتخابات و ایجاد امنیت در جامعه به کمک نهادها می باشد افزود : در مدت خدمت بنده با برگزاری موفق چهار انتخابات از لحاظ امنیتی نیز در سطح استان از نمره قابل قبولی برخوردار بوده ایم .

وی افزود : اگر کارها با اخلاص همراه باشد خداوند ابزار های مادی و معنوی لازم را در اختیار انسان قرار می دهد . انجام درست تکلیف در حوزه مسئولیت بالاترین خدمت است .

اسدپور معاون جدید سیاسی و امنیتی نیز در این جلسه اظهار داشت: از اینکه توفیق خدمت در این شهر دارالمومنین را کسب نموده ام خدا را شاکرم و از فرماندار شهرستان خوی نیز به لحاظ حسن اعتماد به بنده تقدیر و تشکر می نمایم و در این مدت تمام تلاش خود را خواهم نمود تا در جهت تحقق سیاست های نظام مقدس جمهوری اسلامی و دولت تدبیر و امید در این شهرستان قدم های موثری برداشته شود .

شایان ذکر است آقای احمد علی اسدپور پیش از این 4 سال معاون سیاسی و امنیتی شهرستان مهاباد و 4 سال نیز بخشدار نازلو بوده است و همچنین 44 ماه حضور در جبهه های جنگ تحمیلی و افتخار جانبازی از سوابق ایثارگری ایشان می باشدمرتبط با: سیاسی ,
همزمان با هفته دفاع مقدس/ ۳۰۰ عنوان برنامه در شهرستان خوی اجرا می‌شود
همزمان با هفته دفاع مقدس/  ۳۰۰ عنوان برنامه در شهرستان خوی اجرا می‌شود
همزمان با هفته دفاع مقدس/ ۳۰۰ عنوان برنامه در شهرستان خوی اجرا می‌شود

خبرگزاری تسنیم: فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خوی گفت: درطول هفت روز هفته دفاع مقدس ، از روز ۳۱ شهریور ماه ۳۰۰ برنامه در قالب ۳۰ عنوان در سطح پایگاهها، حوزه های بسیج خواهران و برادران خوی برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، سرهنگ محمدتقی علایی در نشست خبری با خبرنگاران که به مناسبت بزرگداشت هفته دفاع مقدس در شهرستان خوی برگزارشد، اظهار کرد: بنده معتقدم گرامی داشت یاد ونام شهیدان هشت سال دفاع مقدس و جانفشانی های مردان غیور ما به هیچ وجه قابل شناساندن نیست اما به هر حال هفته دفاع مقدس بهانه ای برای گرامیداشت هرچند کوچک این بزرگان ایران اسلامی است و بسیجی بودن برای همه ما افتخار است.

وی با اشاره به برنامه های گرامی داشت سپاه پاسداران در شهرستان خوی افزود: درطول هفت روز هفته دفاع مقدس ، از روز 31 شهریور ماه 300 برنامه در قالب 30 عنوان در سطح پایگاهها، حوزه های بسیج خواهران و برادران خوی برگزار می شود.

فرمانده سپاه پاسداران خوی تصریح کرد: از روز 31 شهریور با رژه نیروهای مسلح و حضور نیروهای های بسیج، سپاه، ارتش و نیروهای انتظامی برگزار می شود.

علایی گفت: برپایی نمایشگاه دفاع مقدس، دیدار و سرکشی از خانواده های شهدا و جانبازان، برگزاری مسابقات ورزشی مانند فوتسال، تنیس و دوچرخه سواری و شنا از جمله این برنامه ها است.

وی افزود: راهپیمایی خانوادگی با مشارکت شهرداری خوی، برپایی ایستگاه های صلواتی توسط پایگاهها، ارایه مشاوره های حقوقی و قضائیی به بسیجیان و سپاهیان، برگزاری جشنواره فرهنگی عشایر در بخش قطور، مراسم خاطره گویی توسط آزادگان و جانبازان از دیگر برنامه های این نشست است.

فرمانده سپاه خوی با اعلام برنامه های دیگر فرهنگی و هنری در هفته دفاع مقدس در این شهرستان گفت: برگزاری اردوهای فرهنگی برای سرگروه های صالحین، برگزاری شب شعر و اجرای جنگ توسط بسیج هنرمندان، برگزاری مسابقات علمی و فرهنگی، قرائت وصیتنامه شهداء و اعزام راویان دفاع مقدس به مدارس و دانشگاه ها از برنامه های فرهنگی این گرامیداشت است

مرتبط با: اجتماعی ,
شراره کامرانی،شاعره خویی : تنها مسئله زن، عشق و دلداری نیست
شراره کامرانی،شاعره خویی : تنها مسئله زن، عشق و دلداری نیست

شراره کامرانی،شاعره خویی : تنها مسئله زن، عشق و دلداری نیست

گفت‌و‌گو با بانو شراره کامرانی، شاعره جوان خویی ساکن تهران و دارای شش مجموعه شعر


، شراره کامرانی شاعر شش مجموعه شعر از جمله «خطوط شکسته»، «خاطرات بی تاویل» و «پناه بر سکوت» در گفت و گو با دخت ایران به طرح مسائلی درباره شاعران و شعر زنان پرداخته است.

به عنوان بانویی که در حوزه شعر و ادب فعال هستید مشکلات کلی زنان شاعر، اعم از مشکلات چاپ و مجوز و توزیع و تبلیغ را چطور دیده و تجربه کرده‌اید؟
من اساسا ضرورتی به تفکیک شاعران زن و مرد نمی‌بینم، چرا که اساسا این‌گونه مشکلات خاص شاعر مرد یا زن نیست و به طور کلی مسائلی است که گریبان‌گیر شعر معاصر است. این مشکلات عمومی است، متاسفانه امروز ناشرها با وانمود به انجام فعالیت صرفا فرهنگی، به تغافل جامعه از مباحث اقتصاد فرهنگ دامن می‌زنند.

البته ناشرها هم حق دارند؛ چه کسی است که بنگاهی را راه بیاندازد و به فکر تامین مالی نباشد! اگر کسی این حرف را بگوید، باید توجه او را به ابتدایی‌ترین مباحث اقتصاد جلب کنیم؛ اما حرف من این است که ناشرها با تظاهر به غیرسودآوری کتاب در روزگاران اخیر و اخذ تمام و کمال هزینه‌های چاپ و انتشار از مولف و سپس فروش کتاب، حتی به سودی بیشتر از سود مورد انتظار دست می‌یابند، در حالی که وانمود می‌کنند چاپ کتاب برای ناشرها زیان‌آور است. این مسئله را از زوایای دیگری هم می‌توان نگاه کرد. به طور مثال، تصور کنید حال شاعر جوان بی‌کاری را که در عین تمام مضایق، پول انتشار کتاب را تهیه می‌کند و در بهترین شرایط و از شریف‌ترین ناشرها به جای حق‌التالیف نسخه‌هایی از کتاب خودش را هدیه می‌گیرد! تازه در دردسر دیگری به نام «با این همه کتاب چه کنم؟» می‌افتد.

به این وضعیت عدم فعالیت ناشر در تبلیغ و معرفی کتاب را هم اضافه کنید این مسئله نیز تبعات خودش را دارد که در جای دیگری به آن باید پرداخت و به طور کلی همه این موارد در یک نظام متقابل وابسته باعث پیدایش کانال‌های غیررسمی معرفی و توزیع کتاب می‌شوند و کانال‌های غیررسمی همواره مستعد آسیب‌های محتملی هستند. به طور مثال شاعر دوره می‌افتد و کتابش را به این فرهنگسرا و آن فرهنگسرا به این کتاب‌فروشی و آن کتاب‌فروشی به این آدم و آن آدم نشان می‌دهد! مگر کار مولف، دوره‌فروشی است؟ به عبارت دیگر، هنوز که هنوز است در کشور ما نویسندگی به عنوان فعالیتی حرفه‌ای جانیفتاده است و روند کار به این‌صورت نیست که مؤلف اثری را به عنوان کالایی تولید کند و آن را به شبکه توزیع بسپارد و بهره‌ای از تلاشی که در تالیف کتاب داشته، ببرد؛ بلکه همان طور که گفتم بعد از تالیف خود او نشر و توزیع کتاب را باید برعهده بگیرد.

در سال‌های اخیر مؤلفان جوان در نمایشگاه کتاب مشغول توزیع کتاب‌های خود می‌شوند. در این میان نیز رفتارهایی از آنها سر می‌زند که نه حرفه‌ای است نه اخلاقی. من این رفتارها را تا حدود زیادی از پیامدهای وضعیت حاضر می‌بینیم و معتقدم سیستم بیمار نشر، موجد و پذیرای آن می‌شود؛ به طور مثال این گروه شاعران «خود کتاب فروش» یا «کتاب خود فروش» در غرفه‌ها مانع از دیده شدن و توزیع آثار دیگر شاعران می‌شوند؛ چرا که به طور مستقیم کتاب خودشان را به خریدار توصیه می‌کنند و یا خریدار از همه جا بی‌خبر در مواجهه با صاحب اثر و در فضای نمایشگاه، تحت تاثیر اقتدار مولف و محیط، کتابی را می‌خرد که نویسنده آن، آن را به او می‌فروشد. این مسئله آثار و پیامدهای بدی دارد و در جهت دادن یا حتی تغییر ذائقه ادبی جامعه تاثیر زیادی دارد، چرا که آن مولف جوان برای جبران هزینه‌های انتشار کتاب به هر طریق سعی می‌کند مخاطب غرفه را دست پر به خانه برگرداند و در یک نگاه کلی این گروه مخاطبین با تعدادی کتاب خاص به خانه برمی‌گردند که به لطایف‌الحیل به آن‌ها فروخته شده است و البته گمان آن‌ها بر این است که لابد این کتاب‌ها بهترین کتاب‌های سال هستند که می‌شد در این نمایشگاه آن‌ها را خرید! به هر حال صنعت نشر و توزیع کتاب ما به شدت بیمار است و به نظر من درمان آن منوط به تکمیل چرخه این صنعت به شکلی سالم و معتمد است.

در چرخه کنونی به صورتی مفتضحانه مؤلف‌ها می‌نویسند، چاپ می‌کنند و به صورت مویرگی آن را توزیع می‌کنند! در چرخه سالم تقسیم کار وجود دارد و هر کس به نسبت تخصص و کار خود از نتایج کار بهره می‌برد.

در خصوص مجوز چطور؟
در خصوص مجوز هم به هر حال محدودیت‌هایی وجود دارد. عموما هر کسی در هر جایی از قوانین موضوعه محیطش تمکین می‌کند و در چهارچوب قانون محدودیت‌هایی هست که من نامشان را در کشور خودمان «معذوریت» می‌گذارم و به طور مثال امروز اگر کتابی برای ترجمه به من پیشنهاد شود، یکی از ابتدایی‌ترین وجوهی که در نظر می‌گیرم، تطابق فرهنگی محتوای کتاب بافرهنگ جامعه‌ام هست؛ بنابراین از ترجمه اثری که در آن رکاکت زبانی و محتوایی باشد، پرهیز می‌کنم و می‌گویم دستگاه فرهنگی ما از انتشار این کتاب «معذور» است؛ اما برخی محدودیت‌ها اساسا هویت دیگری دارند و گاه بر مبنای کارشناسی‌های سخت‌گیرانه در مبادی مربوط اتفاق می‌افتند. هنگام انتشار یکی از کتاب‌هایم، شعری را که برای حضرت زینب گفته بودم از چرخه خارج کردند.

این شعر را بسیار دوست دارم و مبنای تحلیل کارشناسان محترم این بود که «شما گفته‌اید یزید زیباست»؛ و صدای من به جایی نمی‌رسید که بگویم «برادر یا خواهر محترم و کارشناس! شعر را از ابتدا تا انتها بخوانید و بعد بگویید چرا من این فراز را در شعر آورده‌ام؟»

در این میان زنان شاعر بیشتر به طرح چه موضوعاتی می‌پردازند؟
شعر زنان ما دارد به سمت یک جور شخصی‌نویسی می‌رود که بیشتر به خاطره‌نویسی پهلو می‌زند، این اتفاق را از دو زاویه می‌توان بررسی کرد: اولی که اتفاقا بد نیست، این است که وضعیت جامعه در شعرها منعکس می‌شود و گاه این شعرها می¬توانند به¬عنوان اسناد اجتماعی- فرهنگی کارکردهای مفیدی داشته باشند. دومی، اما نقطه‌ضعفی است که به شعر معاصر به شدت ضربه می‌زند؛ عموما این شاعران نمی¬توانند خاطرات زندگی روزمره و شخصی¬شان را به زندگی اجتماعی پیوند بزنند؛ مثلا هنگامی که کسی از بیکاری می‌سراید در دو لایه باید هم دردش را برون‌ریزی کند و هم ساختارهای اجتماعی را در ایجاد این درد به چالش بکشد... اگر این اتفاق بیافتد آن وقت شعر وی سندی اجتماعی نیز خواهد بود.

متاسفانه من در شعر این قشر، کمتر با این ویژگی برخورد داشته‌ام و تا بوده بیان مکرر خاطرات عاطفی نخ نمای نسلی از زنان است که انگار با هویت اجتماعی واقعی زن امروز ایرانی بیگانه‌اند و در کنجی نشسته و به شیوه عاشقان و معشوقان کلاسیک از دست یار می‌نالند.

آیا این خاطره‌نویسی به انزوا‌طلبی زنِ شاعر برمی‌گردد؟

اگر صحبت بر سر زنانی است که چند سالی در عرصه ادبی فعال بوده‌اند و آثاری منتشر کرده‌اند، این صحبت شما می‌تواند مقرون به واقعیت باشد. در این صورت می‌توان گفت شاعران ما از برون‌گرایی به سمت درون‌گرایی سوق یافته¬اند. از اجتماعی نویسی به شخصی نویسی روی آورده‌اند؛ و درست در همین جاست که می‌‌توان ساختارهای اجتماعی را بررسی کرد و دریافت که چطور هنرمند از جامعه سرخورده شده است و به انزوای خود پناه آورده است؛ اما حقیقت غیر از این است و متاسفانه رویکرد این دسته از زنان شاعر از کتاب اول تا کتاب حاضر بر همین منوال است و جمع‌گرایی اتفاق نیفتاده تا پس از سرخوردگی به تفردجویی برسند.

زنان در آثارشان چه تعریفی از جایگاه و شخصیت زن ارائه می‌دهند؟
در بخش عظیمی از ادبیات معاصر «زن» موجودی غمگین و منفعل تصور می¬شود. اغلب دست و پا بسته است و متاسفانه با مشخصات زن امروزی کاملا منطبق نیست و یا تنها وجوهی از جمله وجوه ظاهری از معاصر بودن او در شعر بازتاب می‌یابد. در صورتی که زن امروزی عمدتا کار می‌کند، نیاز مالی او مرتفع شده و بنابراین وابستگی او به مرد، متمایز از گذشته است. او اهل تعقل است و تصمیم می‌گیرد و مراحل تکامل اجتماعی را پله‌پله طی می‌کند؛ بنابراین نوشتن از این زنانِ فعال اجتماعی و بازتاب ویژگی‌های واقعی زنان در جامعه امروزی تا حدود زیادی مغفول واقع شده است. انگار هنرمندان فراموش کرده‌اند تنها مسئله زن، عشق و دلدار نیست و شخصیت زن امروز دارای وجوه متعددی است که می‌توان به آن‌ها پرداخت.

من معتقدم به رغم انقلاب اسلامی و فضای دمکرات‌تر متاثر از انقلاب و آموزه‌های مثبت دینی در خصوص فعالیت‌های اجتماعی و هویت‌ساز زنان، هنوز هم با آن فضای آرمانی فاصله داریم، اما شرایط این قدر منفعلانه هم نیست که در شعر انبوهی از زنان شاعر به تصویر کشیده می‌شود.

هنگامی که شاعر شعر می‌گوید، قرار نیست آن را تنها برای مادرش بخواند، اثر منتشر می‌شود و در واقع اثر هنری در کنش و واکنش بین هنرمند و جامعه است که معنا می‌یابد. پس قرار است و فرض است که این اثر نوشته شود تا تاثیری بر کسی یا کسانی داشته باشد، چرا که اساسا اثر هنری اگر فاقد درجه اثردهی باشد، فاقد درجه هنری هم هست. پس آثار هنری دارای تاثیر در جامعه هستند و ای بسا آثار هنری که حتی در تغییرات اجتماعی جوامع مؤثر واقع‌شده‌اند. من اعتقاد دارم امروز چنانچه در آثار هنری تصویر واقعی¬تری از زنان نشان داده شود، باعث تعمیق خود¬باوری این قشر در جامعه خواهد بود؛ کاری که متاسفانه اغلب هنرمندان از آن غافل هستند. فکر می‌کنم هنرمندان خصوصا شاعران زن باید در جستجوی شناخت‌های واقعی‌تری از جامعه و هویت زن امروز باشند تا بتوانند واقعیات مربوط را بازتاب دهند.

عواطف زنانه در شعر آیا به خوبی انعکاس داده می‌شود؟
به تبع همان نگاهی که گفتم، عواطف نیز در شعرها بسیار منفعلانه است. مدام شکوه از معشوق است که در شعرها تکرار می‌شود. زنان ما هنوز درگیر عواطف منقضی معشوقه‌های کلاسیک هستند. هنوز نگاهشان به معشوق کلاسیک است. به‌روز نشده‌اند. عمیق نیستند و مخلص کلام پشت این عواطف، عمدتا اندیشه‌ نیست.

شاعران زن بیشتر در اشعار خود به مسائل اجتماعی می‌پردازند یا عاشقانه؟
همان طور که از مضمون این مصاحبه بر می‌آید و در ادامه شخصی نویسی‌های رایج، بیشتر زنان شاعر به عاشقانه‌نویسی عادت کرده‌اند و متاسفانه این عاشقانه نویسی گاه دچار درجات بالایی از ابتذال است. هرگز نمی‌پذیرم عشق در دنیای معاصر مبتذل است. برخی مفاهیم از قاموس خود کوتاه نمی‌آیند. عشق در تمام فرهنگ‌ها و زمان‌ها دارای هاله مقدسی است که مانع از اهانت به آن می‌شود. این را عاشقان واقعی می‌فهمند. من این عواطف زودگذر را در رسته عشق دسته‌بندی نمی‌کنم. انسان معاصر در طول روز هویت‌های متکثری دارد. کار می‌کند، دانشجوست، مادر است، محقق است و ....

او در تمام هویت‌های خود نمی‌تواند عاشق باشد و چهره‌های سطحی که از عشق به نمایش گذاشته می‌شود از همین جا نشات می‌گیرد و همین است که فرد شب عاشق است و صبح، فارغ و به این ترتیب عشق هم در آثار این شاعران به مفهوم واقعی یا عشق با مختصات امروزی نیست، بلکه شبحی از گرایشاتی است که با عشق اشتباه گرفته شده است.

باید بپذیریم عشق‌های چندوجهی یا عشق‌های متعدد و متکثر بیش و پیش از آن که یک مسئله اجتماعی باشند، یک مسئله فردی هم هستند و در این مسئله باید نقش تک‌تک افراد را بر جامعه بررسی کنیم. اگر امروز می‌خواهند راجع به عشق در شعرشان صحبت کنند باید صحبتشان منطبق بر مشخصات زن و مرد امروزی باشد و به عنوان مثال مضمون شعر متمرکز بر این مفهوم باشد که دو دلدار می‌خواهند یکدیگر را ببینند، اما ساعات کاری یا ترافیک عصرگاهی و ... مانع می‌شود. جزییات شعر باید بر جزییات واقعی زندگی امروز مبتنی باشد و زنان به عتاب و خطاب عاشقانه سنتی اکتفا نکنند.

فضای نقد را در حوزه شعر زنان چگونه می‌بینید؟
بسیار بسیار مغرضانه و بیمار.

می‌توانیم بگوییم سرکوب‌گرانه است؟
سرکوب‌گرانه؟ بله می‌توانیم این لفظ را به کار ببریم. در بیشتر فضاهای موجود، نقدنویسی بر اساس زد و بندهای گروه‌های دوستان اتفاق می‌افتد. افراد به دو دسته «خودی» و «غیرخودی» تقسیم می‌شوند و اگر دوستان شاعری در فلان روزنامه مشغولند، بنابراین برای او فضای نقد مثبتی ایجاد می‌کنند، در حالی که برعکس این حالت هم قابل تصور است. اصلا گاهی همین در روزنامه نشستن می‌شود سکوی پرش و هر کسی به طمع استفاده از فضای روزنامه، آن مسند نشین را با نقدهای متناوب و متواتر می‌نوازد. اساسا فضای نقد – جز در مواردی معدود – حرفه‌ای نیست و به موضوعات شعر به صورت سطحی پرداخته می‌شود. شعر فقط صورت خیال نیست و آیینه‌ای است از زندگی فردی و اجتماعی شاعر؛ اما عمدتا پیوند اثر هنری با جامعه در نقدها مغفول است.

به نظر شما شبکه‌های اجتماعی در فضای ادبی ما کارکرد مفید و مناسب خود را پیدا کرده است؟

جدا از مباحث اسارت انسان به وسیله تکنولوژی، فرض بر این است که ابزارهای اطلاعاتی باید مفید باشند. در کشور ما هم در ابتدا طیف وسیعی از خوانندگان و مؤلفان از این شبکه‌ها استقبال کردند اما به مرور، کژکارکردهای این ابزارها در جامعه هنری رخنمون شدند؛ مثلا بسیاری از شاعران عامه‌پسند با سنجاق کردن تصاویر آن چنانی از خود آمار «لایک» صفحاتشان را بالا می‌برند.

تمام این مراتبی که از ابتدای این مصاحبه عرض کردم، در یک نظام متقابل به هم وابسته بر اجزاء اندامی به نام ادبیات تاثیر دارند و همین است که به مرور در این وادی با موجودی عجیب‌الخلقه مواجه می‌شویم که برخی اندامش به شدت ورم کرده‌اند و برخی اندام آب رفته‌اند. همین است که یک شاعر درجه چندم به اتکای دفعات کلیک مخاطبینی که با ابزار کمکی به خواندن شعر او آمده‌اند، در نظر ناشر – که در جستجوی خریدار کتاب است – شاعر مطرحی می‌شود و همین است که مردم از قوه شناخت شعر خوب و درک و لذت آن محروم می‌مانند. به هر حال شبکه‌های اجتماعی ابزاری برای ارتباط هستند که در دنیای معاصر نمی‌توان از آن‌ها چشم‌پوشی کرد.

اوضاع و احوال جلسات نقد و انجمن‌ها را به چه شکل می‌بینید؟
وقتی در اندامی نقص ساختاری هست، اجزاء دیگر هم در معرض نقص هستند. روزانه شاهد برپایی جلسات ادبی بسیاری در سطح شهر هستیم. این جلسات اگرچه فی نفسه بد نیستند، اما عمدتا به تکرار رسیده‌اند. با گذشت زمان هر کدام از این انجمن‌ها تبدیل به قرارگاه اکیپ خاصی از شاعران می‌شوند... به نوعی محفل‌های دوستانه و دور همی که بیشتر باعث گذران وقت می‌شود تا نقد و بحث و آموختن.

تصویرگرایی و جزئی‌نگربودن در شعر زنان بسیار پررنگ است، به نظر شما این دو چه اندازه می‌تواند به قوت شعر زنان کمک کند؟

تصویر طبعا بسیار کمک کننده است. تصویر جان شعر است. گاهی حتی هنگام رانندگی به یاد تصویری از شعری می‌افتم و لذت می‌برم؛ اما جزئی‌نگری: انسان امروز اساسا باید تفاوت¬هایش را عیان کند؛ چرا که دنیای مدرن، هویت‌های فردی را منکوب می‌کند. همه یا کارمندند یا کارگر و ... به هر حال نقش‌های نزدیک به هم دارند. به عبارتی کارخانه جهانی‌سازی، به تولید افرادی می‌اندیشد که شبیه به هم باشند.

پس تاکید بر فردیت و خرده فرهنگ‌ها و خرده روایت‌ها می‌تواند ارزشمند باشد به شرط این‌که این فردیت در پیوند با جامعه دیده شود نه به عنوان امری قائم بر ذات. در غیر این صورت، سرانجام این شخصی‌نویسی‌ها، خاطره‌نویسی است. بی هیچ ارزش‌گذاری منفی نسبت به ژانر خاطره‌نویسی، می‌گویم دفتر شعر نباید دفتر خاطره باشد. چرا که مراجعه من مخاطب به شعر برای بهره‌مندی از شعر است و عجالتا قصدی برای شنیدن این همه خاطره تلخ و شیرین ندارم.

بیست و هفتم شهریورماه روز بزرگ داشت استاد شهریار و روز شعر و ادب فارسی است. نظرتان درباره‌ی این روز از چه قرار است، اقدامات مسئولین و آنچه که شما در بزرگداشت‌های این‌چنینی تجربه کرده‌اید در چه مسیری اتفاق افتاده‌اند؟
ابتدا به ساکن و با ادای احترام و ارادت نسبت به مقام ادبی شاعر شهیر ادبیات کشورمان مرحوم شهریار، باید بگویم نام‌گذاری سالروز تولد ایشان به عنوان روز شعر و ادب پارسی، نامی با مسمی نیست و اگر قرار است چنین نام‌گذاری انجام شود این عنوان بدون شک با توجه به نقش پرتاثیر نیما یوشیج، به این شاعر می‌رسد. در وهله دوم باید عرض کنم در سال‌های اخیر اخباری در خصوص برگزاری جلساتی در این روز می‌خوانیم و می‌شنویم و در برخی سال‌ها به ضیافت یا جلساتی به همین مناسبت دعوت می‌شویم؛ اما حقیقت آن است که هر کدام از این دست جلسات، نسبت واقعی با روز شعر و ادب فارسی ندارند و عمدتا برنامه‌هایی هستند که در هر کدام از ایام سال و توسط هر فرهنگ خانه یا موسسه دیگری قابل برگزاری هستند و به عبارت دیگر برنامه‌های اجرا شده در این سال‌ها به هیچ‌وجه در شان این نام‌گذاری نیستند.

روز شعر و ادب فارسی عنوان بسیار بزرگی است و شایسته است به این مناسبت مهم‌ترین برنامه‌های ادبیات کشور که دارای تاثیرات ملموس و واقعی بر ادبیات کشورمان باشند، برگزار شوند و پشت سرگذاشتن این روز به مثابه دیگر روزها -حتی مناسبتی- شانیت این نام‌گذاری را زیر سئوال برده است. من این ایراد را در لایه‌های عمیق¬تری از بنیان‌های فرهنگی کشور جستجو می‌کنم و هرچه پیش می روم بیشتر متوجه می شوم انگار توقع برآورده شدن این انتظار، اساسا «در کشور ما انتظاری به جا نیست و اصولا» قابل به جا آوردن نیست؛ چرا که در کشور ما و به رغم تمام ادعاها در سطوح مختلف، ظاهرا فرهنگ در اولویت نیست و در هنگام تصمیم‌گیری‌ها اگر بنا باشد از چیزی صرف‌نظر شود، آن گاه فرهنگ در اولویت قرار می‌گیرد و بنابراین تجارب من به من می‌گوید بزرگداشت ابتر روز شعر و ادب پارسی - به عنوان یکی از نمودهای روبنای فرهنگی کشور - در مسائل و مصائب زیربنایی فرهنگ کشورمان ریشه دارد.

در آخر اگر صحبتی هست بفرمایید.

در فضای جامعه امروز یکی از مهم ترین مسائل اجتماعی که زنان با آن درگیر هستند؛ مسئله تبعیض است. با وجود اینکه در فضای آرمانی هیچ ضرورتی به تفکیک زن و مرد نمی‌بینم، اما گاهی شاهد مسائلی هستیم که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت. بعد از انقلاب و متاثر از فضای دمکراتیک تر انقلاب، ما شاهد حضور زنان در عرصه‌های مختلف اجتماع بوده‌ایم، ولی فضای شعر ما در این خصوص دچار یک عقب‌گرد شده است. با وجود اینکه آموزه‌های دینی، ارزش‌های انقلاب و مدیریت کلان فرهنگی کشور بر مشارکت زنان در اجتماع تاکید دارند؛ اما واقعیت آن است که در حوزه شعر، فضا بسیار مردسالار است. تصور کنید شب شعری به مناسبت انقلاب اسلامی برگزار می‌شود، سی شاعر مرد در آن شعر می‌خوانند و یک بانوی شاعر برای شعرخوانی دعوت نمی‌شود؛ و این همان عقب‌گرد از آموزه‌ها و ارزش‌های انقلابی و دینی جامعه است.


از وقتی که در اختیار دخت‌ایران قرار دادید سپاسگذارم.

منبع: سایت دخت ایرانمرتبط با: فرهنگی و هنری ,
آواز خوانی گروه رستاک در جشنواره آفتابگردان خوی
آواز خوانی گروه رستاک در جشنواره آفتابگردان خوی
آواز خوانی گروه رستاک در جشنواره آفتابگردان خوی

رستاک در خوی

همزمان با اولین جشنواره ملی آفتابگردان خوی

پارک ملت خوی میزبان گروه موسیقی بین الملی رستاک

شنیده ها و تبلیغات صورت گرفته حاکی از آن است اعضای گروه موسیقی بین الملی رستاک که یکی از بی نظیر ترین گروه های موسیقی در کشور میباشد به دعوت دبیرخانه جشنواره ملی آفتابگردان در خوی به اجرای کنسرت زنده در فضای باز پارک ملت خوی خواهند پرداخت.

زمان و مکان این برنامه:

زمان:جمعه14 شهریور ماه 93

مکان:پارک بزرگ ملت(محل برگزاری جشنواره ملی آفتابگردان)مرتبط با: فرهنگی و هنری ,
محرم اکبرزاده معاون برنامه ریزی و امورعمرانی فرماندار خوی شد
محرم اکبرزاده معاون برنامه ریزی و امورعمرانی فرماندار خوی شد


قربانعلی سعادت طی حکمی محرم اکبرزاده را به سمت معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری خوی منصوب کرد.

به گزارش خوی نیوز به نقل از سایت اطلاع رسانی استانداری مهندس سعادت طی حکمی آقای “محرم اکبرزاده “ را به سمت معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری شهرستان خوی منصوب نمود.

در متن این حکم آمده است:

بسمه تعالی

جناب آقای محرم اکبرزاده

سلام علیکم

به موجب این حکم و بنا به پیشنهاد فرماندار محترم شهرستان خوی جنابعالی را به عنوان معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری منصوب می نمایم.

انتظار دارد در گسترش تعالیم و ارزشهای اسلامی، پیروی از منویات مقام معظم رهبری، پیشبرد دقیق سیاست ها و مصوبات دولت تدبیر و امید، پاسداری از اقتدار نظام، امنیت مردم، کمک به محرومین، به کارگیری و تقویت افراد متعهد و کارآمد و حفظ و حراست از بیت المال جدی و کوشا باشید. توفیق جنابعالی را از خداوند یکتا مسئلت دارم.
مرتبط با: سیاسی ,
شهردار خوی خبر داد:از سرگیری فعالیت پروازی فرودگاه خوی
شهردار خوی خبر داد:از سرگیری فعالیت پروازی فرودگاه خوی
شهردار خوی خبر داد:از سرگیری فعالیت پروازی فرودگاه خوی

شهردار خوی گفت: پرواز هواپیما از فرودگاه خوی از سر گرفته می‌شود.


به گزارش خبرگزاری فارس از خوی، محبوب تیزپاز نیازی صبح امروز در جلسه بررسی از سرگیری پروازهای فرودگاه خوی، اظهار داشت: با توجه به تشکیل جلسات متعدد و گفت‌وگوهای مختلف صورت گرفته با شرکت‌های هواپیمایی چون آسمان، قشم ایر، ماهان و صرف انرژی بسیار برای از سرگیری پروازهای فرودگاه خوی به دلیل عدم نتیجه‌گیری مناسب تفاهم سه جانبه بین شهرهای خوی، مراغه و سرمایه‌گذار بخش خصوصی برای راه‌اندازی دوباره فرودگاه خوی و مراغه صورت گرفت.

وی افزود: با توجه به مشکلات مشابه فرودگاه مراغه و خوی این تفاهم می‌تواند در راه‌اندازی دوباره پروازهای این دو شهر در منطقه بسیار تاثیرگذار بوده و از منظر مالی نیز مقرون به صرفه و در ارائه خدمات در پروازهای مشترک این دو فرودگاه موثر باشد.

وی گفت: شرکت هواپیمایی افلاک ایر گزینه دیگری برای عقد تفاهم‌نامه پروازهای فرودگاه خوی بود که در جلسه مشترک شوراهای اسلامی شهر و شهرداری‌های شهرهای خوی و مراغه، مدیرعامل افلاک ایر و سرمایه‌گذار بخش خصوصی راهکارهای مختلفی چون خرید سه فروند هواپیما، اجاره به شرط تملیک و چارتر پروازهای خوی و مراغه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

شهردار خوی اضافه کرد: وضعیت اقلیمی و جغرافیایی خوی، همچنین هم مرز بودن و نزدیکی با چند کشور همسایه و ارتفاع مناسب از سطح دریا از ویژگی‌های برتر این فرصت ارزشمند است که باید در کمترین زمان نسبت به راه‌اندازی مجدد پروازهای هواپیما از این فرودگاه اقدام شود.


وی تاکید کرد: به همین دلیل در این نشست شش ساعته سه محور با حضور طرف‌های این تفاهم‌نامه مورد بررسی قرار گرفت که خرید سه فروند هواپیمای سی‌.آر‌.جی تولید کشور کانادا با هزینه‌ای حدود 14 میلیون دلار که مناسب با شرایط و خصوصیات باند فرودگاه خوی و مراغه است، بررسی شد.

تیزپاز اضافه کرد: محور دوم این گفت‌وگو اجاره به شرط تملیک همین نوع هواپیما بود.

وی ادامه داد: شرکت هواپیمایی افلاک ایر نیز به عنوان مدیریت راهبردی در محور چهارم این تفاهم‌نامه قرار می‌گیرد و تمام بخش‌های خرید یا اجاره به شرط تملیک سه فروند هواپیما از یکی از کشورهای خارجی را بر عهده خواهد گرفت و مجموعه پروازهای فرودگاه خوی و مراغه با مرکزیت تهران زیر نظر این شرکت ساماندهی می‌شود.

وی تصریح کرد: در کنار پروازهای داخلی فرودگاه خوی برنامه‌ریزی‌های مختلفی برای ایجاد مسیرهای پروازی مختلف داخلی و کشورهای همسایه نیز مورد توجه قرار می‌گیرد.

شهردار خوی افزود: هدف از شکل‌گیری این جلسه برای دست‌یابی به راهکارهای مناسب با این سه محور اصلی و رسیدن به اصول کلی تفاهم‌نامه مذکور بود که در نهایت طرفین با مطالعه و آنالیز ارائه شده از سوی شرکت هواپیمایی افلاک ایر، گام دیگری در رسیدن به نتیجه نهائی برمی‌دارند.
مرتبط با: اجتماعی ,
فرماندار خوی: ظرفیت‌های سرمایه گذاری خوی بازشناسی می‌شود
فرماندار خوی:  ظرفیت‌های سرمایه گذاری خوی بازشناسی می‌شود
فرماندار خوی: ظرفیت‌های سرمایه گذاری خوی بازشناسی می‌شود

خبرگزاری تسنیم: فرماندار خوی گفت: ادارات اجرایی وظیفه سنگین شناسایی ظرفیت ها و تبدیل کردن آنها به پروژه های منطقی و قابل اجرا را بر عهده دارند بنابراین فرصت‌ها و ظرفیت‌های فرهنگی و سرمایه گذاری خوی بازشناسی می‌شود.


به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، حسین سیوانی اصل در شورای اداری شهرستان خوی که با حضور مسئولان ادارات، امام جمعه و رئیس ستاد اقامه نماز آذربایجان غربی در محل سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد، با تبریک هفته دولت و تسلیت سالگرد شهادت شهیدان رجایی و باهنر اظهار کرد: فرمانداری به عنوان شعبه ای از هئیت دولت در هر شهرستان، هماهنگ کننده بین دستگاه های اجرایی با وزارت خانه ها و شرکت های زیرمجموعه دولت است.

وی توجه به ظرفیت های شهرستان خوی را وظیفه عمده ادارات عنوان کرده و افزود: ادارات اجرایی خوی امروز وظیفه سنگین شناسایی ظرفیت ها و پتانسیل های و تبدیل کردن آنها به پروژه های منطقی و قابل اجرا را بر عهده دارند.

فرماندار خوی تصریح کرد: بنده با وضعیت فعلی شورای اداری خوی موافق نیستم اینکه هرماه جلسه برگزار شود و چند مسئول به ارائه عمکلرد بپردازد مطلوب نیست، به همین خاطر کمیته بندی ادارات مرتبط با امور را در نظر گرفته ایم و در این خصوص ایجاد 5 کمیته در شورای ادارای مدنظر بنده و معاونینم قرار دارد.

سیوانی اصل با انتقاد از عدم پیگیری امور توسط دستگاه های اجرایی،گفت: امور محوله و شناسایی ظرفیتها در این کارگروه ها انجام شده و در جلسات آینده شورای اداری از کمیته ها که ادارات مختلف و مرتبط یک کار عضویت دارند، گزارش کار مفید می دهند و این کارگروه ها وظیفه مستندسازی و اجرایی شدن پروژه ها را نیز عهده دار هستند.


مرتبط با: اقتصادی ,
معاون استاندار آذربایجان غربی: نشست اقتصادی آذربایجان غربی و استان‌های مرزی ترکیه در خوی برگزار می شود
معاون استاندار آذربایجان غربی:  نشست اقتصادی آذربایجان غربی و استان‌های مرزی ترکیه در خوی برگزار می شود
معاون استاندار آذربایجان غربی: نشست اقتصادی آذربایجان غربی و استان‌های مرزی ترکیه در خوی برگزار می شود


خبرگزاری تسنیم: معاون برنامه ریزی استاندار آذربایجان غربی گفت: مهر ماه امسال پنجمین نشست همکاری های اقتصادی آذربایجان غربی و استان های مرزی ترکیه در خوی برگزار می شود.


به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، تقی کهویان در دیدار با سرکنسول جمهوری ترکیه و وابسته بازرگانی ترکیه در ارومیه اظهار کرد: برگزاری نشست ها و اجلاس های مرزی در توسعه روابط و گسترش مبادلات تجاری و مرزی و همکاری های اقتصادی طرفین بسیار تاثیر گذار است.

وی گفت: طرح مسایل و مشکلات مرزی و تجاری طرفین در این گونه اجلاس ها و ارائه راهکارهای لازم از مهمترین مزیت های برگزاری این نشست هاست که در نشست آتی مصوبات اجرا نشده اجلاس های گذشته مورد بررسی و بحث قرار می گیرد.

کهوریان افزود: بازارچه های مرزی در راستای کمک به معیشت مرز نشینان دو طرف برای استان ما از اهمیت زیادی برخوردار هستند و برای همسایگان ترک ما نیز قطعا مفید است که در این گونه نشست های مرزی به عنوان یکی از مطالبات استان مطرح می شود.

وی اظهار کرد: رونق بازارچه های مرزی سبب می شود تا مرزنشینان دو طرف مایحتاج خود را از این بازارچه ها تهیه کنند که علاوه بر کاهش میزان قاچاق در مرز، در تامین امنیت مرز نیز موثر است.

معاون برنامه ریزی استاندار آذربایجان غربی با اعلام اینکه در نشست آتی دو طرف پیشنهادات جدیدی را برای افزایش حجم مبادلات مرزی و همکاری های اقتصادی و فرهنگی و آموزشی ارائه خواهند کرد گفت: ما در این نشست منطقه ازاد تجاری ماکو را به عنوان محلی کاملا اقتصادی، دارای معافیت های مالیاتی، گمرکی و دارای مزیت در نزدیکی به بازارهای هدف به سرمایه گذاران و مسئولان ترکیه ای معرفی خواهیم کرد.

وی افزود: همچنین مناطق ویژه اقتصادی نظیر سلماس که با دارا بودن این نوع معافیت ها محل مناسبی برای حضور و فعالیت سرمایه گذاران ترک به شمار می روند در این نشست معرفی خواهند شد.

کهوریان پیگیری مسایل مربوط به شهرک صنعتی مشترک مرزی ایران و ترکیه را که محل آن شناسایی شده و مورد توافق طرفین قرار گرفته را از دیگر موارد مطروحه در این نشست عنوان کرد که زمینه همکاری های اقتصادی را افزایش خواهد داد.

سرکنسول جمهوری ترکیه در ارومیه نیز در این دیدار خواستار افزایش حجم مبادلات مرزی بین دو طرف شد.

محمت بولوت گفت: به دنبال این هستیم تا در این نشست بسیاری از مسایل و مشکلات تجاری دو طرف حل شود و مراودات مرزی افزایش یابد.

در ادامه این دیدار فایض اوزر به عنوان وابسته بازرگانی ترکیه در ارومیه معرفی شد.


مرتبط با: بین الملل ,
رئیس ستاد اقامه نماز آذربایجان غربی: بخشنامه ۱۷ ماده‌ای وزیر کشور در حوزه نماز در آذربایجان غربی اجرا می‌شود
رئیس ستاد اقامه نماز آذربایجان غربی:  بخشنامه ۱۷ ماده‌ای وزیر کشور در حوزه نماز در آذربایجان غربی اجرا می‌شود
رئیس ستاد اقامه نماز آذربایجان غربی: بخشنامه ۱۷ ماده‌ای وزیر کشور در حوزه نماز در آذربایجان غربی اجرا می‌شودخبرگزاری تسنیم: رئیس ستاد اقامه نماز استان آذربایجان غربی از اجرای دقیق بخشنامه ۱۷ ماده ای وزیر کشور درباره نماز در تمام شهرستانهای استان خبر داد.


به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، علی برزگر در جلسه شورای اداری شهرستان خوی که با حضور مسئولین ادارات، امام جمعه و فرماندار خوی در محل سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: امروزه مبنای توسعه در جوامع مختلف انسان قرار گرفته است.

وی افزود: در جامعه ای اسلامی و دینی مثل ایران، عبادت بهترین محور توسعه قرار گرفته است و خودسازی و تزکیه محور اصلی توسعه و پیشرفت کشور باید قرار بگیرد.

رئیس ستاد نماز استان آذربایجان غربی تصریح کرد: پیامبراعظم (ص) می فرمایند من دو نور چشم دارم یکی زهرا دخترم و دیگری نماز. پس این اهمیت توجه هرچه بیشتر از این مردم به نماز در ادارات و خانواده ها را می رساند.

برزگر به بیان بخشنامه 17 ماده ای وزیر کشور در خصوص نماز و ترویج و توسعه فرهنگ این فریضه الهی اشاره کرد و گفت: تشکیل شورای اقامه نماز به صورت هر دو ماه یکبار، انجام پژوهش های علمی و میدانی در خصوص نماز از جمله اصول مهم این بخشنامه است.

وی افزود: حضور مدیر ستاد اقامه نماز در شورای اداری و شورای برنامه ریزی، تشکیل کارگروه بررسی وضعیت اقامه نماز در راههای مواصلاتی، واگذاری فضای مناسب اداری برای ستاد اقامه نماز، تجلیل و تقدیر از مروجان و فعالان نماز و حضور استانداران و فرمانداران در بین نمازگزاران ازجمله دستورالعمل های این بخشنامه است.
مرتبط با: اجتماعی ,
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic