اخبار روز اجتماعی، سیاسی و فرهنگی دارالصفاء خوی و اخبار ایران و جهان و اخبار فناوری اطلاعات
 
آخرین مطالب
 
پیوندهای روزانه
سال 1394

یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار

یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال

حلول سال نو و بهار پرطراوت را که نشانه قدرت لایزال الهی و تجدید حیات طبیعت می باشد رابه تمامی عزیزان تبریک و تهنیت عرض نموده و سالی سرشار از برکت و معنویت را ازدرگاه خداوند متعال و سبحان برای شماعزیزان مسئلت .مرتبط با: فرهنگی و هنری ,
برچسب‌ها: نوروز , 1394 , تبریک ,
خوی؛ شهر امامزادگان و بزرگان دینی مذهبی


 تسنیم گزارش می‌دهد؛خوی؛ شهر امامزادگان و بزرگان دینی مذهبی


خبرگزاری تسنیم: شهرستان دارالمومنین خوی همواره محل دین مداری بوده است که با حضور امام زادگانی همچون امام زاده سید بهلول، شیخ نوایی، سیدمقبره و سید تاج الدین بوده که محل مزارشان مورد زیارت مشتاقان دین و مذهب بوده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، مردم شهرستان دارالمومنین خوی گرایشات زیاد مذهبی و دینی دارند بدین سبب وجود امام زادگان و بزرگان دینی و مذهبی در این شهر همواره در طول تاریخ بعد از اسلام مورد توجه مردم و مکان حضور و رشد و نمو بزرگانی مطرح در سطح جهان اسلام بوده است.

شخصیت‌های بارز مذهبی همچون امام زاده سیدبهلول، شیخ نوایی، امام زاده سید تاج الدین، امام زاده میرهادی، سیدیعقوب مقبره، بارگاه شمس تبریزی، ملاعلی خویی، پیرعمر نخجوانی و پیرولی همگی وجود یک شهر مذهبی و دینی با سابقه را یادآور می‌شوند.

آنچه که مورد اهمیت است، این که اکنون نیز این اماکن مذهبی مورد عنایت مردم خوی و شهرهای اطراف هستند و در طول سال و به خصوص ایام عید نوروز محل زیارت و توجه دوستداران گردشگری مذهبی قرار می‌گیرند.

در سه کیلومتری شهر خوی، در منطقه ای به نام محله امامزاده، سید بزرگواری از خاندان عصمت و طهارت آرمیده است، که انفاس قدسی‌اش سبب آبادانی آن منطقه وجوار رحمتش زیارتگاه عاشقان خاندان امامت است.

معتمدین و آگاهان، سید بهلول را از سادات علوی و از نوادگان امام علی النقی (ع) دانسته و شجره او را چنین بر می‌شمارند: «سید بهلول فرزند سید اسحاق فرزند محمّد فرزند امام علی النقی (ع)».

امام زاده سید بهلول در سده چهارم هجری برای دوری جستن از دربار حاکمه وقت و نشر احکام و شریعت اسلامی به شهر خوی آمده و در این منطقه اقامت گزیده است.

قاضی وقت خوی که وابسته به دستگاه خلافت بود، با سید بهلول و برادران و نزدیکانش رو به مخالفت گذاشته و با دسیسه‌ای وی را با ضربات تبر به شهادت می‌رساند.

به استناد سنگ قبر مرمری که سال 1376 در این مکان کشف گردیده، وی با دو نسل، منسوب به امام علی النقی(ع) است که در سال 327 قمری پیکرش در این مکان دفن شده‌است.

گنبد این امام‌زاده از نوع شلغمی بوده و روکش آن از ورق استیل است، بلندای آن از کف بقعه حدود نزدیک به 12 متر است، ضریح آرامگاه در گنبد خانه و در میانه چهار ستون قرار گرفته است.

ضریح مستطیل شکل بوده و از ده پنجره مشبک متصل به هم تشکیل شده است، در هر اضلاع غربی و شرقی دو پنجره و در اضلاع شمالی و جنوبی سه پنجره قرار دارد، پشت این پنجره‌های مشبک شیشه سبز رنگی نصب شده‌ که مانع دید داخل ضریح گردیده است.

این امام زاده به عنوان بزرگترین و یکی از معروف ترین امام زاده‌های شهر خوی در بین مردم خوی و منطقه از ارج و احترام بسیاری برخوردار بوده و آن را مستجاب الدعوه می‌دانند.

در همه روز هفته افرادی بسیاری از زن و مرد و اقشار گوناگون برای زیارت به این زیارتگاه که در محل پرآمد و شدی قرارگرفته می آیند و در ایام عید نزد گردشگران مذهبی اولین مکانی است که برای زیارت مقبره‌اش می‌شتابند.

بقعه سید تاج الدین در2 کیلومتری جنوب روستای سید تاج الدین و در محور جنوب شرقی شهرستان خوی قرار گرفته است.

بنا به نوشته محققین و مورخین، سید تاج الدین به همراه اهل بیت خویش حدود هشتصد سال پیش به این منطقه مهاجرت می‌کنند و بعد از مرگشان نیز در این منطقه دفن می‌شوند و سادات کنونی روستا از نسل فرزندان ایشان هستند.

بر روی سنگ قبر وی شجره نامه ای به شرح زیر آمده است: امام زاده سید تاج الدین بن علی بن محمد بن احمد بن حسین بن علی بن محمد بن حسین بن مرتضی بن محراب بن محمد بن محمود بن احمد بن حسین بن سید عبدالله بن محمد بن موسی بن جعفر (ع).

مرحوم حضرت آیت الله العظمی سید ابوالقاسم خویی(ره) نیز از نوادگان سید تاج الدین به شمار می‌رود.

آرامگاه سید تاج الدین به دلیل محصور بودن در میان کوه‌ها و تپه‌ها از دور دیده نمی‌شود، تنها با گذر از جاده‌ باریک منتهی به امام‌زاده است که بقعه را می‌توان دید.

آرامگاه بدون صحن و پیرامون آن محوطه‌ای باز است.

بنای امام‌زاده، به همراه یادمان شهدای جنگ تحمیلی، که بصورت چهار طاقی ساخته شده و مزار ده شهید در آن جا دیده می‌شود، و چند سنگ قبر دیگر که متعلق به افراد عادی است، بر روی تپه‌ای که بلندای آن در جهات گوناگون متغیر است قرار گرفته اند.

در دامنه جنوب وغرب تپه جهت دسترسی به امام‌زاده و قبور بالای تپه پله‌های سنگی اجرا شده است و در دامنه جنوب غربی تپه، فضای سبز ایجاد نموده‌اند.

در ضلع غربی دامنه تپه حسینه‌ای بنام شهدای سید تاج‌الدین به طول شش و عرض چهار مترساخته شده است ورودی حسینه در بلندای 1 ونیم متری از سطح زمین قرار دارد. بنای امام‌زاده ساختمانی 8 ضلعی متقارن است.

نمای اصلی بنا نیز با ایوان ورودی به بقعه در ضلع شرقی است.

ورودی اصلی حرم در ضلع شرقی گنبد خانه درب دو لنگه فلزی است که زیر قوس جناغی نصب شده است.

بلندای گنبد آرامگاه از کف بیش از 8 متر است.

روکش خارجی آن از ورق آلومینیومی آبکاری شده طلایی است.

بلندای ساقه‌ این گنبد حدود یک و نیم متر بوده و در رأس گنبد یک پرچم سبز رنگ با متن «امام‌زاده سید تاج الدین» و بر بالای آن نام جلاله «الله» دیده می شود.

پوسته داخلی گنبد بدون تزئینات با استفاده از گچ اندود شده است.


در ابتدای شهانق و بلوار جدید الاحداث نوایی، مقبره و بارگاهی وجود دارد، که مربوط است به آخوند ملا زین العابدین نوایی( متوفی 1259 ﻫ .ق)، چون در حدود 17 تن از علمای مشهورخوی نیز در آنجا به خاک سپرده شده اند و بدین سبب مزار وی مقبره علمای خوی گردیده است، که چند سال پیش به اهتمام و تولیت مرحوم حاج شیخ جلیل هنرور، مقبره و بارگاهی مناسب برآن احداث گردیده که زیارتگاه عموم مردم است.

آخوند ملا زین العابدین، از روستای نوایی، عالمی فقیه، فاضل و متقی بوده است.

وی در زمان حیاتش مورد احترام قاطبه مردم بوده است و کرامات زیادی از وی مشاهده شده بود و بدین سبب بعد از فوتش جنازه اش را در قبرستان قوچلو دفن نموده و قبه و بارگاهی به آرمگاهش ساختند و زیارتگاه مردم شد.

در جوار آرامگاه آخوند ملا زین العابدین در حدود 17 نفر از عالمان دینی به نام شهرستان خوی نیز آرمیده اند.

نقل است که در در سال 1259ق، موقع وفاتش، وصیت می کند که بعد از فوتم تمامی اهالی خوی جنازه مرا تشییع کنند و این موضوع موجب تعجب اهالی شده وبعضی حمل بر شهرت می کنند؛ مع الوصف اکثر اهالی خوی جنازه او را تشییع کرده و وقتی که از شهر خارج می شوند، بلافاصله زلزله مهمی حادث شده و آنانی که در شهر مانده بودند، زیر آوار تلف می شوند و این بزرگترین کرامت از طرف شیخ نوایی است.


مقبره آقا میر یعقوب، در خیابان طالقانی و نبش کوچه مقبره قرار دارد و شخصیتی عرفانی به نام آقا میر یعقوب در این مکان آرمیده است. وی از شاگردان سیّد مهدی بحرالعلوم، در نجف الاشرف بوده، که قصد می کند، بعد از اتمام تحصیلات در نجف بماند، ولی استادش وی را به مراجعت به خوی امر می نماید، پس از بازگشت مشغول قضاوت گشته و تحولی در این زمینه در خوی به وجود می‌آورد.

آقا سید یعقوب در سال 1354 ﻫ.ق وفات نمود، ارادتمندانش خواستند که جنازه وی را به نجف منتقل نمایند، ولی مرحوم علی اصغر خویی، عالم برجسته شهر، مانع شده و می گوید: در حال حیات مرجع ما بود، باید در حال ممات هم مزار ما باشد.

در حال حیات کرامات بسیاری از او مشاهده گشته بود، گذشته از این چون در تمامی رویدادها، چه در یورش کردها، چه در یورش ارامنه، در کنار مردم بود، بدین سبب همه احترامش را داشتند.

لذا وی را در منزل مسکونی خود، در کوچه آلدات بیگ دفن می‌نمایند و گنبد و بارگاهی بر روی آن می سازند که تا به امروز مورد احترام مردم خوی و حوالی است.

گنبد و بارگاهی که بر سر قبرش ساخته‌اند و به تدریج صحن و حجرات رواق و ضریحی بر آن افزودند، که مقبره نامیده می‌شود.

از یک طرف زیارتگاه توده های مردم است و کرامت هایی هم در آن مشاهده شده و در سالیان پیش نیز به سبب محترم بودن، محلی بود به نام بست و از آن پس کوچه آلدات بیگ به احترام ایشان، به نام کوچه مقبره نامیده شد.

ساختمان مقبره دارای حیاط و اتاق‌هایی است، که خود مقبره نیز بعد از راهرو، به چهار قسمت تقسیم می شود، در یک قسمت زایرین اسکان می گیرند و سمت شمالی مقبره مسجد است که توسط یک پنجره زیبای ارسی با شیشه های رنگی از مقبره جدا می‌شود.

از تزئینات مقبره می‌توان به آئینه کاری دور گنبد بالای ضریح اشاره کرد، که به شکل زیبایی آیینه های کوچک در بغل هم قرار گرفته اند و دارای یک منارو گنبدی با روپوش فلزی است.

کارشناسان ساختمان قبلی مقبره را که منزل آقا میر یعقوب بود، از نظر قدمت به دوره صفوی احتمال می‌دهند.مرتبط با: فرهنگی و هنری ,
دروازه سنگی خوی، مکانی تاریخی برای بازدید گردشگران نوروزی


 تسنیم گزارش می‌دهد؛ دروازه سنگی خوی، مکانی تاریخی برای بازدید گردشگران نوروزی


خبرگزاری تسنیم: دروازه سنگی خوی یادگاری برجای مانده از دوران ایلخانی‌ها است که روزگارانی محل ورود و خروج مردم به شهر از طریق این انجام می‌یافت و امروز مکانی تاریخی و دیدنی برای گردشگران و توریست‌ها شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، دروازه سنگی، دروازه ای باز مانده از حصار قدیمی شهرستان خوی، در مشرق خیابان طالقانی و جنوب بازار قدیمی خوی قرار دارد که به نام دروازه سنگی مشهور است.

بعضی از تاریخ نگاران و پژوهشگران، این اثر را به دوران ایلخانی و به زوجه آباقاخان نسبت می دهند، ولی بعضی از منابع آن را مربوط به زمان حکومت قاجار می دانند و بر این عقیده اند که با توجه به سبک معماری ومقایسه آن با آثار باقیمانده دوره قاجار در تبریز و خوی، این اثر نیز مربوط به آن دوره است و با عنایت به اینکه آخرین حصار یا بدنه شهر نیز به دستور عباس میرزا نایب السلطنه ساخته شده بود که تا سال1320 ﻫ .ش بر جای بوده است.

نمای خارجی ضلع شمالی دروازه، که در راستای بازار قدیمی خوی قرار دارد با آجر ساخته شده، ولی رو کار نمای ضلع شمالی بنا، از سنگ های سفید و سیاه رنگ که به صورت ترکیبات موزون و هماهنگ است، نما سازی شده و در طرفین هلال سر دروازه، نقش دو شیر حجّاری شده است.

دروازه سنگی خوی شاهد بسیاری از وقایع تاریخی بوده و هنوز آثار گلوله های شلیک شده توسّط مهاجمان ارمنی و عثمانی ها در آن مشاهده می شود.

139301051320065392411473.jpg


کنت دو گوبینو، از دروازه سنگی خوی در نوشته های خود نام برده و می نویسد: خوی شهر دلپذیری است، دروازه زیبایش به شیوه بناهای قاهره، از مرمر سیاه و سفید ساخته شده است ومن نظیر آن را در هیچ جای دیگر ایران ندیده ام، این دروازه بلافاصله به بازار باز می شود.

پیدا کردن وجه تشابه میان شیوه معماری دروازه خوی و بناهای قاهره از سوی نویسنده ای دقیق و باریک بین، مانند کنت دوگوبینو، قابل تأمل است. قبل از توسعه و گسترش شهر، مردم از طریق این دروازه با شهرهای سلماس و ارومیّه و از طریق توپ یولی و تسوج با تبریز، در ارتباط بودند.

دروازه سنگی خوی در جنوب بازار خوی به طرف شهر سلماس قرار دارد . این اثر در دوره ایلخانیان یا دوره قاجاریه بنا شده است و از حصار تاریخی شهر خوی باقی مانده است و خندقی نیز پیرامون وجود داشته است‌، ضلع شمالی دروازه آجری و به سبک جناقی است‌، ضلع‌جنوبی آن یک در میان سنگ‌های خاکستری و سیاه دارد و به شکل قوس نیم دایره است که زیر این قوس دو شیر ساده حجاری شده است‌.

دروازه سنگی خوی از نمونه‌های باقی‌مانده دوازده حصار تدافعی در جنوب شرقی شهر خوی می‌باشد که جهت حفاظت شهر از تهاجم دشمن و کنترل عبور و مرور ساخته شده است.

به علت گسترش شهر این بنای تاریخی در بافت جدید شهر قرار گرفته و قسمت شمالی آن متصل به بازار قدیمی خوی قرار دارد.مرتبط با: فرهنگی و هنری ,
امام‌جمعه خوی در گفت‌وگو با تسنیم:روحانیون پشت پرده جریان‌های تروریستی تکفیری را به مردم تبیین کنند


 امام‌جمعه خوی در گفت‌وگو با تسنیم:روحانیون پشت پرده جریان‌های تروریستی تکفیری را به مردم تبیین کنند


خبرگزاری تسنیم: امام جمعه خوی گفت:امروز اولویت نخست این است که روحانیون پشت پرده جریان‌های تروریستی و تکفیری را به مردم تبیین کنند.

حجت‌الاسلام سیدرضی موسوی‌شکوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از ارومیه، اظهار داشت: یکی از پدیده‌های جدیدی که در عصر حاضر رخ داده فضای مجازی است که به دست حکومت‌ها و جریان‌هایی افتاده که بویی از چگونگی اداره حکومت نبرده‌اند.

وی گفت: چنین حکومت‌هایی با به دست گرفتن شبکه‌های اجتماعی ارزش‌های دینی و معنوی را زیر سوال برده که لازمه تغییر این فرهنگ حرکتی همه جانبه و فراگیر از طرف نظام جمهوری اسلامی و مردم را می‌طلبد.

موسوی شکوری با بیان‌ چگونگی مدیریت و سیاست‌های چنین جریان‌هایی افزود: مدیریت جریان‌های تروریستی و تهاجم فرهنگی به کمک دست به دست دادن مردم و پشتیبانی ارزش‌های دینی و اخلاقی امکان‌پذیر است.

وی تصریح کرد: با سرمایه‌گذاری در زمینه‌های فرهنگی و آشنایی با این حوزه می‌توان ماهیت جریان را اطلاع‌رسانی کرد و برخورد لازم را برای جلوگیری از توطئه‌های فضای مجازی انجام داد.

امام جمعه خوی با اشاره به نقش روحانیون اظهار داشت: روحانیون و طلاب در زمینه رسالت مضاعف نقش برجسته‌ای دارند چراکه مردم در مساجد و اماکن فرهنگی مشارکت دارند و می‌توانند نقش روحانی در رسالت‌های سنگین را به خوبی درک کنند.

وی گفت: روحانی‌ها می‌توانند با کانون‌های موجود در سطح استان، دانشگاه‌ها و آموزش و پرورش مشارکت داشته و نتیجه مورد نظر را با ارتباط تنگاتنگ خود به دست آورند.مرتبط با: سیاسی ,
رئیس آموزش و پرورش خوی:امسال طرح «چابک‌سازی آموزش و پرورش» در خوی اجرا می‌شود

رئیس آموزش و پرورش خوی:امسال طرح «چابک‌سازی آموزش و پرورش» در خوی اجرا می‌شود


رئیس آموزش و پرورش خوی گفت: تا پایان سال تحصیلی 94 - 93 طرح «چابک‌سازی آموزش و پرورش» در خوی اجرا می‌شود.
خبرگزاری فارس: امسال طرح «چابک‌سازی آموزش و پرورش» در خوی اجرا می‌شود

قدیر محمدی پنج شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خوی اظهار کرد: با اجرای طرح «چابک‌سازی آموزش و پرورش» برای تسهیل پاسخ‌گویی به مردم و رفع پیچیدگی‌های اداری گام برداشته شده همچنین رضایت عمومی بیشتر جلب می‌شود به طوری که معاونت‌های این مجموعه با جدیت اجرای طرح فوق را دنبال می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه با وجود فرارسیدن روزهای پایانی سال اجرای طرح مورد اشاره همچنان با جدیت ادامه دارد، عنوان کرد: تدابیر لازم برای موثر واقع شدن این طرح در شهرستان اتخاذ شده است که همه کارشناسان و پرسنل در این ارتباط همکاری قابل قبولی دارند.

رئیس آموزش و پرورش خوی با اشاره به اینکه در مقوله اخذ سند برای مدارس تاکنون 20 سند اخذ شده و هشت سند دیگر هم در دست اقدام است، تصریح کرد: اعتبار مورد نیاز برای این موضوع به شماره حساب‌های اعلامی واریز شده است که در مجموع 28 فقره می‌شود.

وی به راه‌اندازی اتاق فکر پرورشی و رفاهی اشاره کرد و گفت: با اجرای طرح مورد اشاره در زمینه‌های مختلف از جمله پرورشی، مشاوره و مشکلات مقاطع مختلف تحصیلی با حضور کارشناس و کارکنان بازنشسته مربوط به بحث و تبادل‌نظر پرداخته می‌شود.

محمدی به بهره‌گیری از خروجی جلسات اتاق فکر اشاره کرد و ادامه داد: در صورت فعال‌سازی و استفاده از ظرفیت‌های نهفته در اتاق فکر می‌توان تا اندازه زیادی مشکلات موجود در زمینه‌های مختلف را حل کرد.

وی به تجلیل از نخبگان علمی، نفرات برگزیده در عرصه‌های علمی و فرهنگی با مساعدت اعضای شورای شهر، سپاه، اتاق اصناف اشاره کرد و گفت: با تقدیم هدایایی از نفرات برگزیده تجلیل شد تا از این رهگذر برای به میدان آوردن ایده، ابتکار و طرح‌های خود جهت توسعه ایران اسلامی انگیزه پیدا کنند.

رئیس آموزش و پرورش خوی به ضرورت ارائه خدمات رفاهی و اجتماعی مناسب به بازنشستگان این مجموعه تاکید کرد و افزود: آمبولانس و خدمات اورژانسی رایگان برای بازنشستگان که بیمار بدحال یا بالای 70 سال هستند در نظر گرفته شده همچنین ویزیت رایگان در منزل برای این قشر انجام می‌‌شود.

محمدی به احیای مدرسه خسروی اشاره کرد و گفت: این مدرسه موزه قلمداد نشده بلکه بیشتر به عنوان گنجینه تعلیم و تربیت از آن یاد می‌شود و در صورت راه‌اندازی و فعال‌سازی هیئت امنا برای این مجموعه می‌توان سالانه از نفرات برگزیده و حائز رتبه که بازنشسته شد‌ه‌اند، تجلیل کرد.مرتبط با: آموزش و پرورش ,
شکارچیان خرگوش در خوی به دام افتادند


 شکارچیان خرگوش در خوی به دام افتادند


ارومیه - ایرنا - رییس اداره حفاظت محیط زیست خوی گفت: 10 شکارچی خرگوش که شبانه اقدام به شکار می کردند در این شهرستان به دام افتادند.
[شکارچیان خرگوش در خوی به دام افتادند]

جعفر محمدپور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در پی دریافت گزارشهای مردمی مبنی بر حضور شکارچیانی در منطقه شکار ممنوع زرآباد خوی و در اطراف روستای روند این شهرستان، ماموران یگان حفاظت محیط زیست خوی عازم منطقه شدند.

وی گفت: در جریان گشت و کنترل شبانه در زرآباد خوی، ماموران یگان حفاظت با 10 شکارچی مواجه شده و پس از دستگیری آنان پنج قبضه اسلحه شکاری از این افراد کشف و ضبط کردند.

محمدپور ادامه داد: سه قبضه از این سلاح ها غیرمجاز و قاچاق و دو قبضه مجاز بود که پس از تنظیم پرونده همراه با متخلفان به مراجع قضایی تحویل داده شدند.

وی با بیان اینکه این افراد موفق به شکار نشدند اظهار کرد: متاسفانه شکار خرگوش در این منطقه به کاری عادی تبدیل شده که ماموران یگان حفاظت محیط زیست در صدد مقابله جدی با این مساله هستند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست خوی گفت: امسال هیچگونه مجوزی برای شکار در این منطقه صادر نشده است و با کلیه متخلفان طبق قانون برخورد می شود.

منطقه زرآباد در 50 کیلومتری خوی واقع شده و حدود 200 تا 300 روستا در این مکان قرار دارند.

قوچ و میش از جمله حیواناتی هستند که در زمان ییلاق و قشلاق از این منطقه به سمت ترکیه حرکت می کنند.مرتبط با: محیط زیست ,
اجرای طرح بسیج سلامت نوروزی در خوی آغاز شد

 اجرای طرح بسیج سلامت نوروزی در خوی آغاز شد


ارومیه - ایرنا - رییس شبکه بهداشت و درمان خوی گفت: با اجرای مانور تلاشگران عرصه بهداشت، طرح بسیج سلامت نوروزی در این شهرستان آغاز شد.
[اجرای طرح بسیج سلامت نوروزی در خوی آغاز شد]

منصور محمودزاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: امسال 36 کارشناس و بازرس بهداشت محیط در قالب چهار اکیپ سیار و ثابت در سطح شهرستان خوی در اجرای طرح بسیج سلامت نوروزی مشارکت دارند.

وی افزود: این طرح به منظور ارائه خدمات سالم و بهداشتی در ایام نوروزی تا 15 فروردین ماه سال 94 اجرا می شود.

وی اضافه کرد: امسال در اجرای طرح بسیج سلامت نوروزی بیش از پنج هزار واحد صنفی تهیه و فروش مواد غذایی، رستوران ها، واحدهای اقامتی از نظر کیفی در مناطق شهری و روستایی کنترل و نظارت می شوند.بارش برف، خوی را سفید پوش کرد


 بارش برف، خوی را سفید پوش کرد


ارومیه - ایرنا - بارش برف سنگین، خوی را سفید پوش و راه 25 روستای این شهرستان را مسدود کرد.
[بارش برف، خوی را سفید پوش کرد]

به گزارش خبرنگار ایرنا، بارش برف زمستانی که از شب گذشته در این شهرستان آغاز شده و ادامه دارد، شهرها و روستاهای مختلف شهرستان خوی را سفید پوش کرده و موجب خوشحالی مردم به ویژه کشاورزان منطقه شده است.

گزارش دریافتی از اداره راه و شهرسازی خوی حاکیست راه 25 روستا و بخش های صفائیه و قطور با مرکز شهرستان مسدود بوده و بقیه راه های روستایی باز است و به علت لغزندگی جاده ها و معابر، عبور و مرور در مناطق برف گیر و کوهستانی به کندی و با سختی صورت می گیرد.

ارتفاع برف در مناطق شهری خوی 12 سانتیمتر و در ارتفاعات بیش از 35 سانتیمتر گزارش شده است.

پلیس راه خوی اعلام کرد به علت بارش برف، محورهای منتهی به این شهرستان لغزنده بوده و محورهای خوی - سلماس، خوی - چالدران، خوی - ماکو و خوی - رازی برفی است و به همین دلیل رانندگان وسایل نقلیه زنجیر چرخ و لباس های گرم و مواد غذایی همراه داشته باشند.

همچنین مدیریت آموزش و پرورش خوی اعلام کرد که به علت بارش سنگین برف و کولاک شدید، مدارس خوی در تمامی مقاطع تحصیلی در نوبت صبح و بعد ازظهر تعطیل هستند و همچنین مدارس نوبت صبح ابتدایی، راهنمایی و دوره اول متوسطه ماکو و چالدران نیز تعطیل شده اند.

آذربایجان غربی یکی از استانهای سردسیر کشورمان در منطقه شمالغرب به شمار می رود که همه ساله همزمان با فصل سرما با برودت هوا و بارش های سنگین برف به ویژه در شهرهای مرتفع و شمالی روبرو بوده است.

امسال در نیمه نخست فصل زمستان، بارش برف قابل توجهی در این استان صورت نگرفت ولی دیشب و امروز شاهد بارش برف سنگین در آذربایجان غربی بوده ایم.مرتبط با: اجتماعی ,
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic