اخبار روز اجتماعی، سیاسی و فرهنگی دارالصفاء خوی و اخبار ایران و جهان و اخبار فناوری اطلاعات
 
آخرین مطالب
 
پیوندهای روزانه
پل خاتون خوی، یادگاری تاریخی از دوران سلجوقیان
تسنیم گزارش می‌دهد/پل خاتون خوی، یادگاری تاریخی از دوران سلجوقیان /سعید فرجی
پل خاتون خوی، یادگاری تاریخی از دوران سلجوقیان

خبرگزاری تسنیم: پل تاریخی خاتون خوی یکی از یادگارهای ارزشمند دوران سلجوقیان است که در آن زما بنا شده و هنوز روی ستون های خود ایستاده است.


به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، در سه کیلو‌متری جنوب شهرستان خوی بر روی رود خانه قطور و در راستای جاده خوی به ارومیه، پلی کهن وجود دارد، که در زبان مردم و اسناد و مدارک موجود به نام پل خاتون معروف است.

این پل دارای پایه ها و موج شکن هایی به شکل پشت ماهی از سنگ های نسبتاً بزرگ و منظم با ملاط ماسه و آهک ساخته شده است، در قسمت فوقانی پل، آجر به کار رفته است و دارای هفت دهانه بزرگ آب رو بوده و در بین دهانه های بزرگ پایه های سنگی، به طور منظم، هفت دهانه طاق نمای تزئینی قرار گرفته است.

طبق نوشته کتب و منابع تاریخی، در گذشته کاروان هایی که از عثمانی می آمدند، از این پل عبور می کردند و تا چند سال پیش نیز گذرگاه مردم بوده است.

ولی در سال های اخیر در راستای آن، پلی جدید ساخته شده و راه ارتباطی مردم از روی پل جدید شده است. این پل به علت ارزش باستانی بودنش توسط میراث فرهنگی استان حفاظت می گردد.

واژه «خاتون»، واژه کهن ترکی به معنی زن بزرگ منش و در قدیم عنوان ترکی زنان و دختران خان و خاقان بوده است که به معنی بانوی عالی نسب و ملکه، و در معمول در مقابل خاقان به کار برده می شد و از دوره سلجوقیان بیشتر رایج شده است و پژوهشگران بنا به استفاده خاتون برای زنان بزرگان نظام در این دوره، ساخت آن را منتسب به سلجوقیان می دانند.

در بعضی منابع تاریخی آمده است که این پل به دستور احمد خان دنبلی و در کنار دامنه غضنفر ساخته شده و سبب معروف بودن به خاتون که نامی زنانه است.

در افواه عامه آن را به همسر احمد خان دنبلی منسوب می دارند، ولی برخی پژوهشگران این انتساب را رد می کنند.

این انتساب به دلایلی پذیرفتنی نیست، یکی اینکه تعبیر خاتون در عصر فرمانروایی دنبلی ها در خوی متداول نبوده و کهنه تر است، دیگر اینکه در قرون گذشته ودر لشکر کشی سلطان یعقوب آق قویونلو در سال 883 ق برای جنگ با برادرش سلطان خلیل، این پل مورد استفاده قرار گرفته است.

چنین به نظر می رسد پلی که در این محل بوده و شاید در طی سالیان بعد و در اثر سوانح طبیعی و انسانی تخریب شده، احمد خان آن را تعمیر، یا پل جدیدی در محل پل قدیمی ساخته و نام قدیمی که شهرت داشت بر روی آن مانده است.
مرتبط با: اجتماعی ,
کودک سه ساله خویی به علت آتش سوزی جان خود را از دست داد
کودک سه ساله خویی به علت آتش سوزی جان خود را از دست داد
کودک سه ساله خویی به علت آتش سوزی جان خود را از دست داد

خوی، ارومیه - ایرنا - رئیس شبکه بهداشت و درمان خوی گفت: کودک سه ساله خویی به علت شدت جراحات وارده از آتش سوزی آخرین چهارشنبه سال، جان خود را از دست داد.
[کودک سه ساله خویی به علت آتش سوزی جان خود را از دست داد]

حسن طاهرلو روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: این کودک سه ساله که در حوادث چهارشنبه آخر سال دچار سوختگی شده بود بعد از اعزام به تبریز به علت شدت سوختگی، جان خود را از دست داد.

وی افزود: این کودک خردسال اهل روستای ملکان از توابع خوی بود که متأسفانه هنگام درست کردن آتش با پاشیده شدن نفت روی لباسش، دچار آتش سوزی شده بود.

وی گفت: این کودک بعد از انجام اقدامات اولیه و مراقبتهای ویژه پزشکی، به علت سوختگی شدید دستور اعزام مصدوم به ارومیه صادر شد که خانواده مصدوم با رضایت خویش ، اقدام به اعزام مصدوم به تبریز کردند که نهایتاً به دلیل سوختگی شدید این کودک جان خود را از دست داد.

طاهرلو گفت: آمار حوادث چهارشنبه سوری در خوی در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته نشان از افزایش 30 درصدی داشت به طوری که امسال 49 نفر آسیب دیده داشتیم و تنها مورد دلخراش مربوط به همین کودک سه ساله بود و به غیر از هفت نفری که بستری شده اند ، بقیه موارد به صورت سرپایی مداوا شدند.
تبریك سال 93

دستان پرنوازش بهار ، طبیعت خفته را از خواب بیدار می سازد
و زمین و درخت رازهای رنگارنگ و عطرآگین خویش را نثار نگاه ما می کنند .

در سال جدید خورشیدی
سبزی ، شادی ، کامیابی ، بهره وری ، اثربخشی فعالیتها و بهروزیتان را از درگاه ایزد منان آرزومندم . . .دومین جشنواره رنگین کمان خوی با معرفی برندگان پایان یافت

دومین جشنواره رنگین کمان خوی با معرفی برندگان پایان یافت


دومین جشنواره رنگین کمان خوی با معرفی برندگان پایان یافت

خبرگزاری تسنیم: شهردار خوی از اتمام جشنواره نقاشی دیواری با عنوان رنگین کمان و مشخص شدن برندگان این جشنواره خبر داد.


به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، محبوب تیزپاز نیاری در مراسم اختتامیه دومین جشنواره نقاشی دیواری طرح رنگین کمان شهرخوی اظهار کرد: هنر و ذوق هنرمندان قابل سنجش مادی نیست، ابزار و متریال برای همه انسان ها یک سان و آنچه که موجب تکامل یک اثر و لذت بخشی از نگاه به آن می شود، ذوق هنرمند و قدرت خلاقیت اوست و رنگ‌ها اگر با نگرش هنرمندانه‌ای در جای خود بکار روند، آن اثر را ماندگار می‌کند.

وی افزود: با نگاهی به آثار هنرمندان برجسته دوران های گذشته هم چون پیکاسو این نکته در ذهن تبیین می شود که ارزش معنوی و اجتماعی یک اثر ماندگار قابل سنجش مادی نیست، چرا که این اثر با روح و روان انسان سر و کار دارد

شهردار خوی گفت: هنرمند اصلی در قیاس با هنر انسانی، خالق یکتاست و خلقت هستی و آفرینش هنری بی بدیل و اثری جاودانه است.

تیزپاز تصریح کرد: مدیریت شهری در حال حاضر آنچنان پیچیده شده که باید گفت معادله چند مجهولی پیچیده ای است که مشکلات ترافیکی، بزه کاریهای اجتماعی، تضادهای فرهنگی، مشکلات شهری حتی در کشورهای توسعه یافته نیز وجود داشته و این مشکلات از عدم توجه به عقلانیت و مسائل اجتماعی و فرهنگی است.

وی افزود: فرهنگ ها همیشه تحت تاثیر زمان دچار تحول می شوند و مدیریت های شهری باید بر اساس این تحول تغییر می یافتند که این اتفاق متناسب با زمان و تغییر فرهنگ ها نیافتاده است.

شهردار خوی اظهار کرد: امروز نیازهای روحی و روانی شهروندان نسبت به گذشته بسیار متفاوت بوده و مباحثی چون آپارتمان نشینی و تراکم جمعیت موجب می شود تا برای داشتن شهری شاداب و پر طراوت برنامه های مختلف فرهنگی، اجتماعی و هنری تدارک دیده و اجرا نماییم.

وی گفت: اولین دوره جشنواره نقاشی دیواری خوی و موفقیت اجرای آن در کنار ضایت‌مندی هنرمندان و شهروندان از این جشنواره موجب شد تا دومین جشنواره نیز با هدف ایجاد فضای با نشاط و دلنشین برای شهروندان و میهمانان نوروزی در روزهای پایانی سال برگزار شود

محبوب تیزپاز نیاری بیان کرد: پس از فراخوان هنرمندان خوئی برای اجرای دومین جشنواره نقاشی دیواری رنگین کمان، تعداد 30 اثر به دبیرخانه جشنواره رسید که در نهایت 21 طرح انتخاب شده و در 21 نقطه از دیوارهای سطح شهر به اجرا درآمد.

وی با اشاره به نفرات برگزیده این جشنواره افزود: رتبه اول این جشنواره به شادی کریمی به همراه جایزه ده میلیون ریالی، لوح سپاس و تندیس جشنواره اختصاص یافت، صحرا کاظمی به عنوان نفر دوم، عذرا کاظمی و خدیجه قلندر زاده نیز به طور مشترک به عنوان نفرات سوم برگزیده از سوی هیئت داوران معرفی شدند که به ترتیب مبلغ هشت میلیون ریال به نفر دوم و مبلغ پنج میلیون ریال به همراه لوح سپاس و تندیس به ایشان اهدا شد.

شهردار خوی تصریح کرد: طرح های اجرا شده در سبک ها و شیوه های مختلف گرافیکی و نقاشی اجرا شده و شامل طرح های انتزاعی، نقاشی حوزه کودکان، کاشی کاری، خط، خط نقاشی، برداشتهای آزاد از آثار و ابنیه تاریخی و طبیعت است.

وی گفت: مریم فتح الله زاده، علی جواهر، مجید محمد نژاد و افسانه حسن نژاد داوری دومین جشنواره نقاشی دیواری طرح رنگین کمان را بر عهده داشتند.مرتبط با: فرهنگی و هنری ,
شهردار خوی:ساخت و سازهای غیر مجاز در خوی متوقف می‌شود
شهردار خوی:ساخت و سازهای غیر مجاز در خوی متوقف می‌شود
شهردار خوی:ساخت و سازهای غیر مجاز در خوی متوقف می‌شود

خبرگزاری تسنیم: شهردار خوی گفت: سال آینده از تفکیک ها و ساخت و سازهای غیر مجاز جلوگیری می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، محبوب تیزپای نیاری در دیدار اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار خوی با اهالی منطقه 5 تن آل عبای خوی با اشاره به جایگاه شهروند در نظام شهری جهان و ایران اظهار کرد: در تعریف نظام شهری جهان، تفاوت بین شهروند و شهرنشین بسیار است و شهروندان با دید مسئولانه به شهر خود می نگرند.

وی افزود: شهروندان در عین اینکه در شهر زندگی می کنند به فضای سبز، زباله و سیستم برداشت آن، مسائل عمرانی و فرهنگی شهر خود اهمیت داده و به دقت مورد بررسی قرار می‌دهند شهروندان همیشه با دید متفاوت در کنار مجموعه شهرداری بوده و سعی می‌کنند تا با ارائه نقطه نظرات خود شهرداری را در ارائه خدمات بهتر و بیشتر یاری کنند.

شهردار خوی با ابراز گلایه از روند ساخت و ساز غیر مجاز بیش از حد در خوی، افزود: ساخت و ساز غیر مجاز در تمام شهرهای کشور صورت می‌گیرد، ولی وقتی از شهر هزار شهید و شهری با پیشینه چند هزار ساله و فرهنگی غنی سخن می گوییم باید این میزان کاهش فاحشی را در بر داشته باشد که متاسفانه در خوی ساخت و سازهای غیر مجاز بسیار بیشتر از ساخت و سازهای قانونی است و این یعنی اینکه ما با دست خود در شهر مان بافت فرسوده ایجاد می کنیم.

وی گفت: بررسی های مختلف در خصوص ساخت و ساز غیر مجاز نشان می دهد که به دلایل مختلف ساخت و ساز غیر مجاز برخلاف طی کردن مسیرهای قانونی برای شهروندان بسیار ارزان و مقرون به صرفه تر بوده و شهروندان با توجه به حجم زیاد مسائل و مشکلات قانونی و اداری و هزینه ها بسیار سنگین ساخت و ساز قانونی به سوی روش های غیر مجاز سوق پیدا می کنند.

شهردار خوی بیان کرد: اصلاح و تسهیل مسیرهای قانونی ساخت ساز، بهترین روش برای کاهش ساخت و ساز غیر مجاز است که ما با اصلاح این روند در سال جدید سعی می کنیم تا از تفکیک ها و ساخت و سازهای غیر مجاز جلوگیری نماییم.

وی اظهار کرد: با توجه به حجم انبوه پرونده ها و حضور شهروندان در شهرداری در روزهای پایانی سال، ساعات کاری کارکنان شهرداری از 8 صبح تا 18 عصر تغییر یافت تا خدمات بیشتر و بهتری ارائه کرده و تمام پرونده های شهروندان تا قبل از آغاز سال جدید تعیین تکلیف شوند.

آسفالت نشدن برخی از کوچه‌های منطقه، ایجاد سرعت گیر جدید، لزوم ایجاد دوربرگردان، وجود نداشتن تابلوهای راهنمایی و رانندگی، درخواست افزایش تاکسی ویژه، برداشت نامنظم زباله، ساخت و سازهای زمین‌های کریمی و صادر نکردن مجوز احداث، افزایش سرویس‌های اتوبوس، وجود نداشتن ایستگاه آتش نشانی از جمله مشکلاتی بود که از سوی شهروندان ساکن منطقه 5 تن آل عبا ابراز شد و شهردار خوی به دلایل برخی از این مشکلات و مسائل پاسخ داد.مرتبط با: اخبار شهری ,
فرماندار خوی:همدلی مسئولان سبب خلق اقتصاد مقاومتی می‌شود
فرماندار خوی:همدلی مسئولان سبب خلق اقتصاد مقاومتی می‌شود
فرماندار خوی:همدلی مسئولان سبب خلق اقتصاد مقاومتی می‌شود

خبرگزاری تسنیم: فرماندار خوی گفت: وحدت و همدلی بین مردم و مسئولان سبب هم افزایی و ایجاد بسترهای لازم برای نیل به اقتصاد مقاومتی، توسعه و پیشرفت نظام می شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، غلامحسین عماری در جلسه شورای اداری شهرستان خوی با عرض تسلیت ایام سوگواری حضرت زهرا(س) اظهار کرد: امسال با همکاری و تلاش و همت همه اعضای شورای اداری شهرستان و خدمتگزاران صدیق نظام در خوی سال خوب و پربرکتی را داشتیم.

وی افزود: اعضای شورای اداری در سایه منویات مقام معظم رهبری و برای رسیدن به افق مورد نظروی در خصوص اقتصاد مقاومتی تمام تلاش خود را مبذول داشتند و باید سال آینده تلاش شان افزون تر گردد.

فرماندار خوی تصریح کرد: رهبری امسال را سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی نام نهاده بودند و به حمدالله مردم و مسئولین برای نیل به حماسه سیاسی و خلق حماسه ها در انتخابات 24 خرداد و راهپیمایی 22 بهمن بیش از حد سبب افزایش اقتدار ایران در جهان شد اما ما مسئولان در خلق حماسه اقتصادی ضعیف عمل کردیم.

عماری گفت: وحدت و همدلی بین مردم و مسئولین سبب هم افزایی و ایجاد بسترهای لازم برای نیل به اقتصاد مقاومتی و توسعه و پیشرفت نظام و و شهرستان خوی می شود و لازم است این مهم بیش از پیش تقویت شود.
مرتبط با: سیاسی ,
رئیس شورای شهر خوی:تغییر کاربری زمین در شهر خوی تسهیل می‌شود
رئیس شورای شهر خوی:تغییر کاربری زمین در شهر خوی تسهیل می‌شود

خبرگزاری تسنیم: رئیس شورای اسلامی شهر خوی گفت: با هدف کمک به توسعه عمران شهری و رضایت شهروندان مسیر تغییر کاربری زمین در این شهر تسهیل می‌شود.


به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، غلامعلی شریف در دیدار اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار خوی با اهالی منطقه 5 تن آل عبای این شهر اظهار کرد: با توجه به اینکه قانون ماده 101 مثل شرایط امروز ابلاغ نشده بود، برای تغییر کاربری زمین‌های مطرح شده برابر درخواست های شهروندان محترم این منطقه هم چون زمین های کریمی با مشکلاتی مواجه بودیم که خوشبختانه امروز این امکان وجود دارد که مالکین زمین های مذکور با پرداخت سهم شهرداری، تغییر کاربری این زمین‌ها را با شهرداری توافق نمایند.

وی افزود: براساس این قانون، پیش بینی شده است که اگر مالکین نمی‌توانند سهم شهرداری را به صورت زمین ارائه کنند، می‌توانند به قیمت کارشناسی روز حق تفکیک پرداخت و پس از طی مراحل قانونی برابر ضوابط طرح تفصیلی مجوز لازم برای احداث اخذ نمایند.

رئیس شورای اسلامی شهرخوی تصریح کرد: با تلاش های مجموعه شهرداری و همراهی و همدلی شهروندان و ساکنین منطقه 5 تن آل عبا، مشکلات و مسائل این منطقه مرتفع شود.

شریف گفت: همه ما تلاش خود را بکار می‌گیریم تا رضایت مردم و شهروندان خوئی را جلب نماییم چرا که جلب رضایت مردم ،رضایت الهی را نیز در پی دارد.
امام جمعه خوی:مبارزه با فساد اقتصادی ضرورت موفقیت سیاست های اقتصاد مقاومتی است
امام جمعه خوی:مبارزه با فساد اقتصادی ضرورت موفقیت سیاست های اقتصاد مقاومتی است
امام جمعه خوی:مبارزه با فساد اقتصادی ضرورت موفقیت سیاست های اقتصاد مقاومتی است


خبرگزاری تسنیم: امام جمعه خوی خواستار عمل کردن مسئولان به سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب شد و مبارزه با فساد اقتصادی را یک ضرورت برای موفقیت سیاست های اقتصاد مقاومتی دانست.


به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، حجت الاسلام سید رضی موسوی شکوری در جلسه شورای اداری شهرستان خوی با تسلیت ایام فاطمیه و تبریک حلول سال جدید نوروزی به اعضای شورای اداری با اشاره به حوادث تلخ و شیرین سال گذشته در سطح منطقه و بین الملل اظهار کرد:
امسال شکست آمریکا در طرح حمله نظامی به کشور اسلامی سوریه، ادامه و استمرار کشتار و انفجارات تکفیری ها در کشورهای اسلامی، ایجاد اختلال توسط استکبار جهانی در بیداری اسلامی ،برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران ،حماسه تاریخی ملت ایران در 22 بهمن از مهم ترین حوادث امسال را تشکیل می داد.

رئیس حوزه های علمیه خوی افزود: ادامه مذاکرات هسته ای ایران با کشورهای 1+5 ، بحران روسیه و غرب بر سر اوکراین و در نهایت پیروزی اخیر ایران در کشتی در برابر آمریکا را از جمله حوادث و اتفاقات برجسته سال گذشته در ایران و دنیا هستند.

عضو شورای حوزه های علمیه آذربایجان غربی با اشاره به اعلان سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری تصریح کرد: چندین سال است مقام معظم رهبری با نامگذاری سال ها با عناوین مختلف، اهمیت اقتصاد را به مردم و مسئولان نظام جمهوری اسلامی یادآوری می فرمایند.

امام جمعه خوی افزود: ضرورت مبارزه با فساد اقتصادی، خارج ساختن اقتصاد ایران از وابستگی به نفت، نامگذاری سال های متعدد با صبغه اقتصادی،تاکید مستمر بر اجرای اصل 44 قانون اساسی، ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در 24 بند،تأکید بر اجرایی کردن سیاست های اقتصاد مقاومتی در جلسه با سران 3 قوه،تأکید بر موضوع اقتصاد مقاومتی در جلسه با خبرگان رهبری وتبیین انگیزه ها و مؤلفه های اقتصاد مقاومتی در جلسه با صدها نفر از مسئولان کشوری نظام از مهمترین مولفه هایی است که رهبری همیشه بر آن تاکید دارند.

شکوری گفت: هدف مقام معظم رهبری از بیان اقتصاد مقاومتی بهره گیری از ظرفیت های مادی و معنوی کشور، ضرورت حل معضلات و مشکلات عدیده کشور، مقابله کردن با جنگ تمام عیار اقتصادی دشمنان و ضرورت کاهش تأثیر پذیری از بحران های جهانی است.

وی خطاب به اعضای شورای اداری اظهار کرد: امروز اجرا کردن منویات و دستورات ولی امر مسلمین به ویژه در مورد اقتصاد مقاومتی بر آحاد ملت ایران واجب است.

وی با یادآوری وظایف مسئولین در قبال اقتصاد مقاومتی مدنظر رهبری تصریح کرد: دوری جستن از اسراف در مصرف بیت المال، انجام صحیح و درست وظایف محوله،کار کشیدن از زیرمجموعه خود، تلاش در زمینه فرهنگ سازی، انجام کارهای پژوهشی و مطالعاتی در زمینه دستورالعمل های اقتصادی جمهوری اسلامی، اصل 44 قانون اساسی، اصول سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و در نهایت انجام به موقع وظایف خویش در ارتباط با اقتصاد مقاومتی در حوزه مسئولیت خویش از جمله کارهایی هستند که مسئولان باید در این راستا انجام بدهند.مرتبط با: سیاسی ,
رئیس دانشگاه آزاد خوی خبر داد:امضای قرارداد همکاری علمی دانشگاه آزاد با دانشگاه های ترکیه و آذربایجان
رئیس دانشگاه آزاد خوی خبر داد:امضای قرارداد همکاری علمی دانشگاه آزاد با دانشگاه های ترکیه و آذربایجان
رئیس دانشگاه آزاد خوی خبر داد:امضای قرارداد همکاری علمی دانشگاه آزاد با دانشگاه های ترکیه و آذربایجان


خبرگزاری تسنیم: رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوی از امضای قرارداد همکاری علمی با ۴ دانشگاه کشورهای ترکیه و آذربایجان خبر داد.


به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، محمدباقر محسنی در جلسه شورای اداری شهرستان خوی با ارائه عملکرد امسال دانشگاه آزاد این شهرستان اظهار کرد: امسال تشکیل کمیته وحدت حوزه و دانشگاه بزرگترین فعالیت دانشگاه آزاد در حمایت از دانشجو و طلاب بود.

وی افزود: امسال توانستیم مجوز بین المللی شدن دانشگاه آزاد خوی را بگیریم و برای دریافت این مجوز، فاکتورهای مختلفی با توجه به امکان سنجی و وجود کارگاه ها، آزمایشگاه ها و اساتید و اعضای هیئت علمی وجود دارد.

رئیس دانشگاه آزاد خوی با بر شمردن مزایای بین المللی شدن این دانشگاه تصریح کرد: استفاده از اساتید ایرانی دانشگاه های خارج از کشور، ایجاد کرسی های اسلام شناسی، گسترش گتفمان تمدنی اسلامی و ایرانی، اجرای طرح های پژوهشی بین المللی و اعتبار بین المللی برای دانشگاه آزاد خوی از جمله مزیت های بین المللی شدن است.

محسنی افزود: قرارداد با چهار دانشگاه مطرح کشورهای ترکیه و آذربایجان برای تبادل استاد و دانشجو از دیگر برنامه های امسال بود.

وی گفت: راه اندازی مرکز رشد فناوری، تجهیز کتابخانه دانشگاه، اجرای 69 طرح علمی و پژوهشی، تکیمل کارگاه ها و آزمایشگاه ها، دفاع 169 پایان نامه ارشد، چاپ 99 مقاله اعضای هیئت علمی در مجلات بین المللی، اخد مجوز ایجاد 12 رشته جدید، برگزاری چندین همایش ملی و منططقه ای و کشور مهمترین برنامه های دانشگاه آزاد خوی در سال 92 بود.مرتبط با: اجتماعی ,
مسئول بسیج زنان سپاه خوی:فرهنگ‌سازی سیره فاطمی ارزش‌های زن مسلمان را جهانی می‌کند
مسئول بسیج زنان سپاه خوی:فرهنگ‌سازی سیره فاطمی ارزش‌های زن مسلمان را جهانی می‌کند
مسئول بسیج زنان سپاه خوی:فرهنگ‌سازی سیره فاطمی ارزش‌های زن مسلمان را جهانی می‌کند

خبرگزاری تسنیم: مسئول بسیج زنان سپاه خوی گفت: فرهنگ سازی سیره فاطمی و بازشناسی شخصیت حضرت فاطمه(س)ارزش‌های زن مسلمان را جهانی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، رقیه رزمجو در محفل انس با قرآن و در جمع دانش آموزان دختر مدارس غیر دولتی خوی، اظهار کرد: درس احترام و ارزش نهادن به فرزندان دختر را باید از ائمه اطهار علی الخصوص پیامبر اسلام فرا گرفت، چرا که در آن شرایط خفگان زنده به گور کردن دختران ارزش و احترام ویژه ای برای دخترش قائل بود.

وی جایگاه حضرت فاطمه (س) در قرآن کریم یادآور شد و افزود: آیات و روایات متعددی در رابطه با اهل بیت(ع) و حضرت زهرا (س) نازل شده که از جمله آنان می‌توان به سوره کوثر اشاره کرد آیات به کار رفته در این سوره، در هیچ کجای قرآن نیامده است.

مسئول بسیج زنان سپاه خوی با اشاره به تاکیدات پیامبر(ص) که « فاطمه(س) را خیر اهل زمین و آسمان و اشرف و کریم و برتر عنوان کردند»، تصریح کرد: فاطمه (س) مربی عالم هستی است و تنها زن معصوم است و از نظر سرمشق زندگی تنها زوج عالم هستی حضرت علی و زهرا (س) هستند.

رزمجو افزود: سیره و عمل حضرت فاطمه(س) الگویی برای تمامی بشریت در دنیای کنونی است و بانوان ما باید اخلاق رفتار عفت وحجاب این بانوی دوعالم را بر خود الگو گیرند چرا که حجاب عزت و افتخار برای یک زن مسلمان است و او را از هر آسیب و ترفند دشمنان در امان نگاه می‌دارد.

وی آیات الهی را هدیه ای از طرف خداوند عنوان و افزود: پیامبر اکرم(ص) در حدیث ثقلین، ائمه اطهار(ع) و قرآن را دو چیز گرانبها برای ما مسلمین معرفی کردند و مادامی که ما به آنها چنگ اندازیم، هیچ موقع گمراه نمی‌شویم.
مرتبط با: اجتماعی ,
فرمانده سپاه خوی:پایگاه‌های مقاومت خوی برای ایام فاطمیه مناسب‌سازی می‌شوند
فرمانده سپاه خوی:پایگاه‌های مقاومت خوی برای ایام فاطمیه مناسب‌سازی می‌شوند
فرمانده سپاه خوی:پایگاه‌های مقاومت خوی برای ایام فاطمیه مناسب‌سازی می‌شوندمرتبط با: اجتماعی ,
کشف حفره های امنیتی کروم توسط هکر ها
گوگل برای کشف حفره های امنیتی جایزه می دهد
شرکت گوگل با اختصاص 2.71828 میلیون دلار, اقدام به برگزاری مسابقه ای کرد تا حفره های امنیتی کروم را که بر مبنای لینوکس نوشته شده است را کشف کند و در این مسابقه سه حفره امنیتی در این مسابقات کشف گردید.
:  در مسابقات Pwniumوابسته به شرکت گوگل دو حفره امنیتی در کروم مشخص شد. در حالیکه قبلا در مسابقات Pwn2Own تنها یک مشکل در مرورگر کروم پیدا شد که فقط بر سیستم عامل کروم تاثیر می گذاشت. در حال حاضر این سه مشکل برطرف شده است.

عده ای بر این باور بودند که سیستم عامل کروم که بر پایه لینوکس طراحی شده است از لحاظ امنیت فوق العاده است, اما با کشف این سه حفره امنیتی مشخص گردید که نمی توان امنیت آن را به طور کامل تضمین کرد. شرکت گوگل امسال موضوع مسابقات خود را یافتن حفره های امنیتی سیستم عامل کروم قرار داد. مجموع جوایز این مسابقه 2.71828 میلیون دلار بود.

اولین حفره امنیتی که جایزه آن 150000 دلار بود توسط هکر معروف George Hotz که با اسم Geohot شناخته می شود, کشف گردید.

دومین حفره امنیتی که جایزه آن هنوز مشخص نشده است, توسط هکر جوانی به نام Pinkie Pie کشف شد. او از سال 2012 در همه مسابقات هک, جز نفرات اول بوده است.

سومین حفره امنیتی در مسابقه هک Pwn2Own توسط یک تیم فرانسوی کشف شد.

علت تخصیص جایزه توسط شرکت گوگل برای کشف حفره های امنیتی سیستم عامل خود چیست؟

Chris Evans عضو تیم مهندسی امنیت گوگل به این سوال این گونه پاسخ داد: اگر شما طالب امنیت فوق العاده باشید, باید برای ان هزینه بدهید. وی هم چنین اضافه کرد: رقم جایزه خیلی زیاد است, زیرا تلاش هکرها نتایج با ارزشی به همراه دارد. تمام حفره های امنیت بسته می شود و تست های سنگین تری از سیستم عامل گرفته می شود. ما این عیب ها را برطرف می کنیم و خود را از برخورد با اسیبی جدی دور می کنیم.

مشخصا برگزاری چنین مسابقاتی, نتایج چشمگیری را نیز به همراه دارد. امیدواریم تا پژوهشگران داخلی نیز برای رسیدن به موفقیت های بیشتر از تجارب شرکت های بزرگی چون گوگل استفاده کنند. چنانچه ایده جدیدی در این زمینه دارید برای ما بیان کنید.
گفت و گوی با هنرمند تکم گردان خویی/تنها تکم گردان خوی در سکوت انزوا بسر می برد!
گفت و گوی با هنرمند تکم گردان خویی/تنها تکم گردان خوی در سکوت انزوا بسر می برد!
گفت و گوی با هنرمند تکم گردان خویی/تنها تکم گردان خوی در سکوت انزوا بسر می برد!

هنرمند تکم گردانی که بدلیل بی مهری مسئولین مدتی است حضورش در عرصه هنر کمرنگ شده و در سکوت انزوا به سر می برد.

هر سال همین موقع صدایی بگوش می رسید ، صدایی که فرارسیدن عید نوروز را برهمگان نوید می داد ، صدایی که خیلی از مردمان شهر ، همه ساله انتظار شنیدنش را می کشیدند ، صدای تکم تکمی که جالی خالی آن در این روزهای پایانی سال بهانه ای شد تا سراغی از تنها هنرمند تکم گردان خوی بلکه تنها تکم گردان کشوری بگیریم ، هنرمندی که مدتی است حضورش درعرصه هنر کمرنگ شده و در سکوت انزوا به سر می برد.

چند روز قبل او را جلوی دادگاه دیدم با حالتی مضطرب و نگاهی معنی دار ، به جلو رفتم و از او پرسیدم که کجا میتوانم ببینمش و با او درخصوص هنر تکم گردانی اش مصاحبه ای بگیرم که در جوا ب بنده با قرائت شعری این چنین گفت:

بنازم دولتی را که عشقش را به سر دارم نیارم سر به سلطانان که من تاج هنر دارم

لباس فــاخر فخرم ز یـــاران کرده ممتــازم ببـــین ای دل چه ســــودایی به ســر دارم

هنرمندان بسی دیدند از این نامردمی ها اگر تو شکـــوه ها داری من بســــیار دارم

پس از این شعر ، سفره دلش را باز کرد و از جفاهایی که در حقش شده برایم گفت و این گفتگوی کوتاه ، زمینه ای شد تا بعد از ظهر به دفتر کارش بروم و مصاحبه ای با او داشته باشم.

ساعت 17 عصر به دفتر کارش در خیابان سینا به محل آدرسی که داده بود رفتم ، او را دیدم که در کنار همسرش مشغول بکار می باشد ، با دیدن من جلو آمد و مرا به دفتر کارش دعوت کرد ، پس از دقایقی ، سر صحبت را با او باز کردم و در خصوص مدت فعالیت هنری و جوایزی که در این مدت کسب کرده پرسیدم که گفت اینها را چندین بار گفته ولی به احترام مخاطبان دوباره بازگو میکند :

در سال 1358 در شهر خوی بدنیا آمده ام و از سال 69 زیر نظر اساتید بزرگواری همچون علی آقاسی و علی خلخالی به آموختن تئاتر بصورت آماتور پرداختم و با اولین نمایش خود به نام « شهر در امان است » به صحنه مقدس تئاتر پا نهادم که بعد از اجرای موفق این نمایش مورد تشویق رئیس آموزش و پرورش وقت قرار گرفتم که این تشویق زمینه ای شد تا هنر را در وجود خود احساس کنم و این هنر را ادامه دهم .

با ادامه فعالیت هنری ، از سال 1372 در تئاتر و سینما در مقام کارگردان،نویسنده،تهیه کننده،بازیگر،طراح صحنه و عکاس فعالیت دارم و در جشنواره های تئاتر استانی ، منطقه ای ، کشوری ، ملی و بین المللی شرکت کرده ام که جوایزی نیز کسب نموده ام.

- بهترین نویسنده و کارگردان ، جشنواره تئاتر کرمانشاه (تزریق) 1379‏
- بهترین کارگردان ، جشنواره‌های تئاتر استانی(آوای باد)1383‏
- دیپلم افتخار بازیگری ، جشنواره تئاتر دفاع مقدس 1383‏
- بهترین کارگردان ، بیست ‌و چهارمین جشنواره فجر 1384‏
- بهترین کارگردان ، جشنواره منطقه‌ای مریوان 1384‏
- دیپلم افتخار بازیگری ، جشنواره سیزدهم استانی 1385‏
- کارگردانی سوم ، جشنواره تئاتر ملی ـ مذهبی(شیرعلی) 1385‏
- دیپلم افتخار کارگردان و طراح صحنه ،‌ جشنواره تئاتر بسیج(شیرعلی) 1386‏


- آیا حوزه فعالیت شما فقط در عرصه نمایش خلاصه شده است؟

خیر بنده علاوه بر کارهای نمایشی در حیطه فیلم سازی و عکاسی نیز فعالیت دارم و از جمله فیلمهای کوتاه « کجائید ای شهیدان خدائید ، شهر ما خانه ما ، پیله ، درد و انتظار و شفا ، انتظار کودکان بم ، ویلچر ، بچه های خوب محله ما ، گل یاس ، آنها در دل شب زندگی میکنند ، سکوت ، درد و عشق و انتظار ، تربت سرخ به رنگ لاله ها » را ساخته ام و در فیلمهای سینمایی و تلویزیونی بنام های « دشمن خفته ، پسر روشن آب ، انیس ، باغ بلورین ، بازگشت به سرزمین پدری ام و در چندین قسمت از برنامه گوروش صدا و سیمای استانی بعنوان بازیگر حضور داشتم.

- عمده مشکلات جامعه هنری را در چه می بینید؟

عمده مشکلات جامعه هنری بی پولی ، نداشتن امکانات و سالن تئاتر حرفه ای ، نبود بازیگر تئاتر ، نداشتن کلاسهای آموزشی است که مهمتر از همه اینها ، بی مهری هایی است که از جانب مسئولین امر در حق هنرمندان صورت می گیرد.

- راستی در خصوص نمایش تکم چی که با آن در جشنواره ملی فرهنگها حضور یافته بودید برایمان بگید ؟ چراکه عدم اجرای این نمایش باعث شد بنده سراغ شما را از دوستانتان بگیرم لطفاً برای ما از فلسفه این نمایش صحبت کنید؟

نمایش تکم چی یکی از آئین های سنتی دیرین منطقه آذربایجان غربی با قدمت 90 ساله می باشد که یک پیرمرد 50 ساله 20 روز مانده به عید به همراه پسرش به شهرها و روستاها سفر میکرد و در کوچه و پس کوچه های شهر دوره گردی و از صاحبان منازل عیدی یا انعام می گرفت و البته تکم چی از مال دنیا غنی بوده و برای حفظ و ارزش آئین سنتی و کمک به فقرا به این کار دست می زد و به هر منزلی که می رفت با گرفتن برنج ، آرد ، نان ، قند و ... بین خانواده های بی بضاعت که قبلاً شناسایی کرده بود ، تقسیم میکرد تا اینها هم در عید شاد باشند و این آئین از شهر ماکو توسط شخصی بنام احمدآقا شروع شده تا اینکه به شهرستان خوی رسیده و تو شعرهایی که سروده نام خوی را آورده است که بعد از خوی به مرند و مشکین شهر عزیمت نموده است.

- نگفتید چرا با مردم قهرکرده اید؟

با مردم قهر نکرده ام و به احترام مردم و به عشق شهروندان هنر دوست و هنر پرور شهرستان خوی سکوت اختیار کرده ام ، چراکه مسئولین اجازه فعالیت هنری به بنده نمی دهند ، چراکه باعث تخلیه انرژی در جوانان و ایجاد روحیه و نشاط در بین خانواده ها شده ام والا دلم برای تکم گردانی بسیار تنگ شده و میدانم که بسیاری از مردمان شهر چشم براه اجرای این نمایش هستند ، همینطور بچه های بی سرپرستی که با دستهای کوچک ولی پرمهرشان دست به دعا هستند که حضور تکم گردان را بار دیگر در خانه فرشته ها ببینند .

- راستی نگفتید اسمتان چیست؟ لطفاً خودتان را برای مخاطبان ما معرفی کنید.

بنده امیر زینالپور هنرمند بسیجی شهرستان خوی هستم که سابقه 27 سال کار هنری را در کارنامه خویش به ثبت رسانده ام.

افتخارم این است که در خدمت هنر و مردمان هنرپرور این شهرستان هستم و از تمامی شهروندانی که حامی بنده و طرفدار پر و پا قرص هنرمندان دعوتی اینجانب به شهرستان هستند ، کمال تشکر و قدردانی را دارم ، ولی متأسفانه مسئولین امر بر سر راه فعالیت هنری بنده سنگ اندازی می کنند.

- در خاتمه چه صحبتی با مردم هنردوست شهرستان دارید؟

در یک جمله میتوان گفت برای شناختن فرهنگ یک شهر دو راه وجود دارد : یکی آنکه برای شناختن فرهنگ یک شهر باید به سینمای آن مراجعه کرد و دوم اینکه سوار ناوگان حمل و نقل عمومی آن شهر شد ، که متأسفانه سینماهای خوی تعطیل و وضعیت تخریب صندلی های وسایط نقلیه عمومی و ... جای بسی تأسف دارد.

منبع:آذرنگاهفراخوان جوانان خیر بسیجی برای ساماندهی تپه شهداء / حسین شرفخانلو
فراخوان جوانان خیر بسیجی برای ساماندهی تپه شهداء / حسین شرفخانلو
فراخوان جوانان خیر بسیجی برای ساماندهی تپه شهداء / حسین شرفخانلو

آنقدر دست دست کردیم که بالاخره جوانان غیور و بسیجی دست بکار شدند تا کار نیمه تمام شما را به اتمام برسانند،گو اینکه گمنامی و مهجوری سرونشت دو کبوتر خونین بال بوده

از روزی که کار آماده سازی ارتفاعات روستای امیربیگ برای تشییع و تدفین دو پرستوی خونین بال گمنام در سالروز شهادت صدیقه‌ی کبری(سلام‌الله‌علیها) در اردیبهشت 90 تمام شد و مراسم به اتمام رسید ، کسی از مسئولان و غیرمسئولان آجری روی آجر آنجا که حالا متبرک به حضور مسیحائی دو عاشق گمنام نگذاشته و نمی‌گذارد ، گو اینکه گمنامی و مهجوری باید حتی در مقبره‌ی ایشان هم نمود پیدا می‌کرد.

حقیر نه به عنوان کسی که در آیند و روند آنجا رد و اثری داشته باشد که عنوان کسی که هر از گاهی خلوت‌هایش را به آنجا برده ، شاهد است که جمعی جوانانه ، با چه خون دلی کانکسی از انبار سپـــاه را برده اند تا آن بالا و به چه مصیبتی تابلوی زیارت‌نامه در آنجا عَلم کردند و با چنگ و دندان ایستادند پای تدوام جلسات زیارت عاشورائی که هر جمعه ساعتی مانده به غروب در جوار آن دو اهورای عاشورائی برگزار می‌شود.

الغرض ، هم‌آن جوان‌ها بی آنکه به اسم و رسم کسی از زعمای قوم منتسب باشند و از سایه سار اسم و رسم نهاد مسئول یا غیر مسئولی بهره داشته باشند ، از چند روز مانده به عید جمع شده‌اند دور هم تا با دست خالی محیط اطراف مقبره را بیارایند و فضای متبرک تپه شهدای گمنام خوی را جلوه‌ی بهتر دهند.

دیشب که پای صحبت یکی‌شان بودم ، نه از کسی ، مسئول و غیرمسئول و رئوس و مرئوس گله داشت که چرا در این دو ساله هیچ آجری روی آجر کار نیمه تمام یادمان شهداء نگذاشته‌اند و نه از کسی توقع سپاس و احسنت و آفرین.

به دوز و دغل شماره کارت بانکی بزرگ‌ترشان را گرفتم که مگر هر کس به قدر قوه‌اش – شده حتا ده هزار تومان ناقابل که پول دو قلم ترقه‌ی چهارشنبه سوری هم نمی‌شود!- در جهادی که جوانان غیرت‌مند شهر کرده‌اند شریک شود:

6037-9918-0751-5204 بانک ملی، بنام مصطفا حاجی‌حسینلو

و صد البته که هر قدمی برای شهدای گمنام باید در خفا برداشته شود و رنگی از ریا در آن نباشد که نیست!


لا نُرِ‌یدُ مِنكُمْ جَزَاءً وَ لا شُكُورا +
تِلْكَ الدَّارُ‌ الآخِرَ‌ةُ نَجْعَلُهَا لِلَّذِینَ لا یُرِ‌یدُونَ عُلُوّاً فِی الْأَرْ‌ضِ وَلا فَسَاداَ. وَ الْعَاقِبَةُ لِلْمُتَّقِین +


= = = =
بعدالتحریر:
امروز و فردا و شده تا سال تحویل ، راه کج کنید آنجا و آنجا را ببینید که همت جهادی جوانان ، چه کرده و آنجا چه جلوه‌ی زیبائی پیدا کرده است و اگر کار را پسندیدید ، روح شهدای گمنام و شهدائی که منسوب به جمع جوانانه‌ی آنجاست را از برکت صلوات بر محمد و آل محمد بی‌نصیب مگذارید. یا علی

منبع: سریر209مرتبط با: اجتماعی ,
پیام تبریک دکتر صدر به کشتی گیران پیروز ایرانی
پیام تبریک دکتر صدر به کشتی گیران پیروز ایرانی
پیام تبریک دکتر صدر به کشتی گیران پیروز ایرانی

بعد از پیروزی کشتی گیران ایران در جام حهانی، نماینده مردم خوی و چایپاره بلافاصله با ارسال پیامی ایستادن کشتی گیران ایران بر بام جهان و این پیروزی غرور آفرین را تبریک گفت، در پیام دکتر صدر آمده است:

«قهرمانی دلاورمردان ایرانی در مسابقات جام جهانی و پیروزی بر کشتی گیران ترکیه، آمریکا، ارمنستان، هند و روسیه را به تمام غیورمردان ایران و بخصوص مردم ورزشکار و ورزش دوست شهرستان های خوی و چایپاره صمیمانه تبریک می گویم. به امید آنکه کشتی گیران کشورمان که الگو از امام علی (ع) و پهلوان و عارف نامدار پوریای ولی و جهان پهلوان تختی گرفته اند؛ در همه عرصه های بین المللی بتوانند سرفرازانه پرچم کشور عزیزمان را به اهتزاز درآورند.»

این پیروزی مبارک را در آستانه شروع بهار طبیعت به فال نیک می گیرم و دعا می کنم خدا همیشه یاورتان باشد.

دکتر حسینی صدر

نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامیمرتبط با: ورزش و جوانان ,

تعداد کل صفحات: 8


 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic